Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reformat duhet të realizohen nga forcat politike

Allbena Azmanova
Foto: arkiv

“Të gjitha forcat politike e krijuan këtë sistem plotë korrupsion dhe arbitraritet”, tha para BNR Allbena Azmanova pedagoge e teorisë politike në Bruksel. 73 shkencëtarë bullgarë nga 60 universitete në 12 shtete nënshkruan një letër të hapur në përkrahje të protestave kundër qeverisë dhe kryeprokurorit. Sipas Azmanovës “reformat duhet të kryhen nga forcat politike”. Protestat vetëm vjen të sugjerojnë se diçka nuk është në rregull.


Më shumë nga rubrika

Ballkani Perëndimor

Përkrahim përpjekjet e Ballkanit Perëndimor në rrugën drejtë BE-së por me kushte

“Do të vazhdojmë të përkrahim përpjekjet e gjashtë vendeve partnere (Serbia, Maqedonia e Veriut, Bonjë e Hercegovina, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria) në rrugën e tyre drejt BE-së, por ata gjithashtu duhet të marrin përsipër përgjegjësinë e vet dhe..

botuar më 20-11-09 4.25.MD

Bullgaria nuk mund të pranojë kornizën negociuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut për BE

Bullgaria e lajmëroi Komisionin Evropian se nuk mund të pranojë kornizën negociuese të propozuar për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe projektin për deklaratë pranë saj. Kjo për arsye se ajo nuk jep garancitë e domosdoshme për plotësimin e..

botuar më 20-11-06 6.35.MD
Foto: BGNES

Ngjarjet me adresë Ballkanike

Takim përgatitor të ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit Takim i ministrave të jashtëm nga Procesi i Berlinit për Ballkanin Perëndimor do të zhvillohet më 9 nëntor në kuadrin e Presidencës së parë të përbashkët të Bullgarisë dhe..

botuar më 20-11-06 4.05.MD