Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Film bullgar është ndër pretenduesit për Çmimet Evropiane të Filmave

Foto: facebook/CATINTHEWALLfilm

Filmi bullgar “Macja në mur” është në listën e seleksionimeve të Akademisë Evropiane të Filmave. Nga 38 tituj anëtarët e akademisë do të caktojnë  të nominaurit për Çmimet Evropiane të Filmave dhe pas kësaj edhe vet çmimet.

Filmi bullgar “Macja në mur” rikrijon një konflikt midis një familjeje bullgare dhe fqinjëve të tyre në një bllok bashkiak në Londër. Regjisore të filmit janë Mima Nileva dhe Vesella Kazakova.


Më shumë nga rubrika

Lidhja e Artistëve në Bullgari shpall fituesit e çmimit kombëtar ICAR

Çmimet Kombëtare të arteve skenike ICAR 2020  do të jepen për herë të 46-të në ditën e fundit të muajit tetor. Ceremonia u shty për shkak të epidemisë nga koronavirusi gjatë muajit mars, por tani do të zhvillohet pa publik në sallën e Teatrit Popullor..

botuar më 20-10-31 6.10.PD

Një pikturë e re murale me tulipan holandez zbukuron qendrën e Sofjes

Një pikturë e re murale zbukuron qendrën e Sofjes. Ajo është afër stacionit të metrosë Serdika në bulevardin “Princesha Maria – Lluiza”. Piktura murale u inaugurua nga ambasadorja e Vendeve të Ulëta Bea ten Tusscher dhe kryetarja e Bashkisë së..

botuar më 20-10-30 3.43.MD

“Fustani im i nusërisë” flet në 44 gjuhë

Lidhja e një martese civile, betimi në një besnikëri të përjetshme ose e thënë në mënyrë të përgjithësuar – dasma – është një akt i shenjtë në jetën e çdo një çifti të dashuruar. Pritet me një ndjenjë të veçantë, jo rrallë të shoqëruar me frikë dhe..

botuar më 20-10-27 6.05.PD