Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Indikatori më i mirë për përhapjen e virusit është numri i të vdekurve

Petër Markov
Foto: arkiv personal

“Në sfondin e rritjes së rasteve të vdekjes nga koronavirusi kam dyshim se nuk rritet edhe numri i të infektuarve.” Këtë e tha për BNR epidemiologu dhe pedagog në Oksfordit Petër Markov. Sipas tij nuk zbulohen të gjithë të infektuarit dhe ndoshta ka shumë raste për të cilët nuk dihet. Indikatori më i mirë për përhapjen e virusit është numri i të vdekurve. Ai theksoi se Qendra Evropiane e Kontrollimit të Sëmundjeve e vuri Bullgarinë ndër 5 vendet objekt të shqetësimit pikërisht për rritjen e pandërprerë të rasteve të vdekjes. Specialisti mendon se në Perëndim vdekshmëria është më e ulët për shkak të mjekimit më të mirë të njerëzve me sëmundje të rënda dhe të profilit më të ri të të infektuarve, përderisa tek ne sëmuren kryesisht të moshuarit.


Më shumë nga rubrika

BE nuk do të ndërhyjë në mosmarrëveshjen bullgaro-maqedonase

Problemet dypalëshe duhet të zgjidhen në mënyrë të dypalëshe. BE nuk mund të ndërhyjë në marrëdhëniet midis shtetit anëtar dhe shtetit kandidat anëtar.   Këtë e tha ambasadorja gjermane në Maqedoni Anke Hollshtajn në kohën e fjalimeve kushtuara..

botuar më 20-10-28 1.41.MD

Peticion drejtuar Ministrisë së Ekologjisë për të kufizuar produktet plastike

Shtetas dhe organizatat “Për Tokën” dhe “Grijnpijs” paraqitën në Ministrinë e Ekologjisë një peticion me 6 kërkesa për kufizimin e shfrytëzimit të produkteve plastike. Bullgaria është në një nga vendet e para për nga përdorimi i tyre në BE...

botuar më 20-10-28 12.19.MD

Shtrëngojnë masat antiepidemike në Bullgari

Nga 29 tetori deri më 12 nëntor me urdhër të ministrit të shëndetësisë profesor Kostadin Angellov pezullohet frekuentimi i shkollave për nxënësit e gjimnazeve dhe për studentët. Anulohen të gjitha veprimtaritë jashtë klasës në prani të nxënësve...

botuar më 20-10-28 11.51.PD