Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Cvetana Pironkova u klasifikua drejtpërsëdrejti për raundin e tretë të “Roland Garros”-it

Cvetana Pironkova
Foto: EPA/BGNES

Mbajtësja e 23 titujve të “Grand Slam” Serina Williams largohet nga Kampionati i Hapur i Francës. Në konferencën për shtyp ajo tha se shkaku për këtë është një traumë serioze.

Amerikania duhej të luante me bullgren Cvetana Pironkova më vonë sot në ndeshjen e raundit të dytë të turneut.

Kështu Pironkova u klasifikua drejtpërsëdrejti në raundin e tretë të “Rolan Garrosit”, ku bullgarja do të luajë me fituesen në ndeshjen midis çekeve Barbora Strýcová dhe Barbora Krejcikova, notoi BTA.

Më shumë nga rubrika

Aleksandër Georgiev

Hokeisti bullgar Aleksandër Georgiev nënshkroi kontratë me New York Rangers

Aleksandër Georgiev nënshkroi një kontratë të re me skuadrën e Ligës Kombëtare të Hokejit New York Rangers, bëri të ditur Associated Press, cituar nga BTA. Kështu ai bëhet bullgari i vetëm deri tani në historinë e Ligës Kombëtare të Hokejit...

botuar më 20-10-16 10.28.PD

Maratona e Sofjes përfundoi me rekorde

Maratonistët Jozef Sbaj dhe Raduan Nuini fituan në edicionin e 37-të të Maratonës së Sofjes. Të dy ata e kaluan trasenë për 2 orë, 13 minuta dhe 3 sekonda. Fotofinishi tregoi se fitues është Jozef Sbaj. Te femrat fituese u bë ukrainase..

botuar më 20-10-11 2.02.MD
Stefan dhe Maksim Ivanovi

Bullgarë kaluan me varkë Oqeanin Atlantik

Ekspedita bullgare e vozitjes NEVEREST (You never rest, until you reach your Everest) përfundoi me sukses. Babai dhe biri – Maksim dhe Stefan Ivanovi kaluan me varkë Oqeanin Atlantik për 105 ditë. Të dy ata u nisën nga Portugalia më 14 qershor..

botuar më 20-10-07 10.47.PD