Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Partia Popullore Evropiane investon besim në partinë GERB

Petër-Emill Mitev
Foto: BGNES

Përkrahja e Partisë Popullore Evropiane për partinë GERB përbën një investim. Deklarata e kryetarit të partisë Manfred Weber në përkrahje të partisë GERB është me më shumë rëndësi se sa kritikat e drejtuara ndaj Bullgarisë. Këtë e tha në një intervistë për BNR politologu profesor Petër-Emill Mitev. Në se Parlamenti Evropian mund të ndërrojë qeveri, prej kohe do të bënte këtë në Poloni ose në Hungari. Në se ndonjëri devijohet nga vija evropiane, kjo nuk është Bullgaria.

Nuk ka qëndrim unik shoqëror përsa iu përket protestave. Ka delegjitimizim të institucioneve. Kjo përcakton rrugë të rrezikshme të kaosit me rezultat të paqartë, tha sociologu.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është në gatishmëri për të dalë nga kriza

Qëllimi ynë është që të dalim nga pandemia, që të mund që vitin tjetër PBB-ja të kthehet përsëri në nivelet 3.8 – 4 për qind. Pas krizës, pasi ekonomia evropiane fillon të rimëkëmbet, dhe kjo medoemos do të ndodhë me vaksinimin, do të jemi të parët..

botuar më 20-11-29 11.08.PD

Ulje e të infektuarve me Covid-19 për të dytën ditë me radhë

1792 janë rastet e reja të koronavirusit në vend për 24 orët e fundit pas 4928 testeve të kryera PCR. Rastet pozitive janë 36.3%, sipas Portalit Unik Informativ. 105 nga të sapo regjistruarit janë nga personeli mjekësor. Numri i rasteve aktive..

botuar më 20-11-29 10.07.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 266

Shpallën sektorët, ku punonjësit do të marrin mbështetje prej 12 eurosh në ditë Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale Denica Saçeva bëri të ditur me një urdhër aktivitetet ekonomike, ku punëtorët mund të marrin kompensim prej 24 leva / 12 euro..

botuar më 20-11-28 5.33.MD