Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shpëtuan një qen të eksportuar në mënyrë të paligjshme nga Bullgaria

Foto: change.org

Agjencia e Ushqimeve lejoi kthimin nga Norvegjia në Bullgari të qenit Raja të racës Chihuahua, i cili ishte kërcënuar nga eutanazia për shkak të pasaportës së tij të pavlefshme. Kazusi mori jehonë ndërkombëtare pas apelit të aktorit Jean-Claude van Damme ndaj autoriteteve bullgare për ta shpëtuar kafshën tremujore.

Agjencia e Ushqimeve filloi hetim kundër mjekut veterinar, i cili ka lëshuar dokumentet e qenit dhe zbuloi dokumente të falsifikuara. Gjatë kontrollimeve të tjera u zbuluan akoma dokumente me përmbajtje të rreme të kafshëve të tjerë, të cilat duhej të eksportoheshin nga Bullgaria. Kjo është premisë e tregtisë ilegale.

Agjencia heton gjithashtu edhe sinjale për vende të paligjshme për rritjen e kafshëve me qëllim tregti, tha para BNR-së dr. Marina Ivanova nga agjencia.

Më shumë nga rubrika

450 leva /230 euro/ mesatarisht pritet që të harxhojnë bullgarët në ditën e të premtes së zezë

Kalimi i orëve sa më të gjata përpara kompjuterit ose pajisjes mobile, padyshim që çon deri në një ndryshim të zakoneve të shumta të krijuara në jetën e përditshme. Mes tyre kuptohet është dhe pazari, të cilin ne e realizojmë gjithnjë e më shumë online,..

botuar më 20-11-27 7.15.PD

“Nata e Shkencëtarëve” në një format online dhe me një mundësi të zgjeruar për të marrë pjesë

Institucione arsimore nga 25 vendbanime në vend, mes të cilave Sofja, Plovdivi, Stara Zagora, Ruse, Varna, marrin pjesë në programin e sivjetshëm të “Natës Evropiane të shkencëtarëve” 2020. Për shkak të pandemisë botërore nga Covid-19, ngjarja do të..

botuar më 20-11-27 5.25.PD

Çdo vit mbi 1 000 000 gra bullgare i nënshtrohen dhunës

Më 25 nëntor e gjithë bota shënoi Ditën Ndërkombëtare për eliminimin e dhunës ndaj grave. Data është e caktuar nga Asambleja e Përgjithshme e Këshillit të Përgjithshëm të OKB-së gjatë dhjetorit të vitit 1999. Atëherë Organizata Botërore u bën thirrje..

botuar më 20-11-26 1.25.MD