Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konsultime në fushën e sigurisë mes Bullgarisë dhe SHBA-së

Foto: BTA

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ndihmës Sekretari amerikan i Çështjeve Politiko-Ushtarake Clarke Cooper, i cili është për vizitë në vend, diskutuan partneritetin strategjik midis dy vendeve tona, bëri të ditur Ministria e Punëve të Jashtme. U nënvizua se partneriteti duhet të jetë jo vetëm dypalësh, por dhe në kuadrin e NATO-së dhe të përmirësimit të pranisë së paktit në regjionin e Detit të Zi.

Zaharieva ripohoi propozimin për krijimin e një qendre të NATO-s për koordinim detar në Varna.

U zhvilluan bisedime për situatën në Bjellorusi, në Mesdheun Lindor dhe Nagorni Karabah, për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe për krijimin e 5G rrjeteve.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD