Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tani për tani maskat nuk janë të detyrueshme në shkollat bullgare

Foto: BTA

Në rast se 20% e nxënësve janë me simptoma të ngjashme të Covid-19, ose të gripit do të mbyllet tërë shkolla dhe do të kalohet tek mësimdhënie në distancë, bëri të ditur në një intervistë për televizionin bTV Ministri i Arsimit Krasimir Vëllçev.

Vëllçev nënvizoi se tani për tani nuk parashikohet mbajtja e maskave në dhomat e mësimit, si dhe gjatë aktiviteteve shkollore në oborrin e shkollës.

Sipas fjalëve të Ministrit 40 000 fëmijë nuk kanë pasur qasje tek arsimi online gjatë vitit të kaluar shkollor.

Më shumë nga rubrika

Lehtësuan emërimin e punonjësve nga vende të treta

Parlamenti ndryshoi Ligjin për të Huajt dhe lehtësoi migracionin e punonjësve. Shfuqizohet studimi i detyrueshëm i tregut të punës nga punëdhënësi, kur punëson shtetas të vendeve të treta dhe sigurimi i punës së pari për bullgarët...

botuar më 21-02-26 5.04.MD

Në qoftë se vaksinimi vazhdon ka shpresë për kontrollin e koronavirusit

Bullgaria do të marrë mbi 400 000 doza të Moderna dhe 1 milion të Pfizer nga maji deri në qershor. 160 000 doza të AstraZeneca priten brenda disa ditësh, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov, njoftoi BTA. Ai..

botuar më 21-02-26 4.17.MD

Kryeministri Bojko Borisov është për bashkëpunim të ngushtë midis BE-së dhe NATO-s

Zbatimi i Programit Strategjik për Sigurim në periudhën 2019-2024 po vazhdon të jetë një angazhim kategorik i liderëve të BE-së, tha Kryeministri Bojko Borisov në video-konferencën të liderëve të bashkësisë. Tema kryesore në ditën e dytë të..

botuar më 21-02-26 4.00.MD