Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Projekti i ri “Sintezis” – i incizuar mes qetësisë së natyrës

“Nomadëve Fluturues”

Projekti i ri audio-vizual i “Nomadëve Fluturues”, i prezantuar nga Daniell dhe Kristina Angjellovi, quhet “Sintezis” dhe i kushtohet natyrës dhe bilancit delikat të saj me njerëzimin.

Vendi, të cilin e kanë zgjedhur për të xhiruar videon e vet të parë janë Rodopet Perëndimore - mali, i cili i fsheh sekretet e veta që nga kohërat të cilat nuk mbahen mend. Kjo tokë mban frymën e trakëve, të cilët kanë nderuar diellin dhe zjarrin dhe kanë jetuar afër natyrës. Dihet se ata i kanë kryer ritet e tyre, të shoqëruar me muzikë, midis pemëve misterioze të vendeve të shenjta shkëmbore, përpara zjarreve të shenjta. Në një nga këto vende të shenjta është incizuar kënga e parë nga projekti “Sintezis”. Kënga quhet ZHAR /prush/ dhe është e krijuar për elementin zjarr, ritmin e zemrës, verën dhe ngrohtësinë, sipas fjalëve të pjesëmarrësve në duet.


Muzika është e incizuar krejtësisht mes qetësisë së natyrës. “Qëllimi ynë në krijimin e studios natyrore është që të mund të kthejmë sikurse edhe një pjesë të vogël të lidhjes së njeriut me mjedisin e tij natyror. Ftojmë të përfshihen dhe muzikantë të tjerë, të cilët besojnë  se ka ardhur kohë  të bashkohemi dhe të jetojmë në një lidhje më të ngushtë me Tokën. Tregoni lidhjen tuaj me natyrën dhe bashkohuni me “Sintezis”, duke krijuar një video personale muzikore mes natyrës!”, ftojnë iniciatorët e projektit.

Videon mund ta gjeni këtu:

Foto: Facebook / Flying Nomads

Më shumë nga rubrika

Kamen Çanev

Vdiq një nga tenorët më të suksesshëm bullgarë me famë botërore Kamen Çanev

Vdiq këngëtari i famshëm botëror i operës Kamen Çanev , njoftoi BNR-Stara Zagora. Çanev u diagnostikua me Covid-19 dhe u shtrua në spitalin në Stara Zagora për trajtim. Pas shtrimit në spital, miqtë e këngëtarit kërkonin urgjentisht plazmë..

botuar më 20-11-26 4.36.MD

Kori i Fëmijëve i BNR-së me çmim prestigjioz ndërkombëtar

Kori i Fëmijëve i Radios Kombëtare Bullgare (BNR) fitoi çmimin e parë në Konkursin e Tetë Ndërkombëtar të Jan Sibelius Fest - Finlandë. Kori i radios u bë fituesi i padiskutueshëm në kategorinë "Koret e fëmijëve deri në 16 vjeç." Festivali,..

botuar më 20-11-25 5.35.MD

Albumi i ri i Bluba Lu "Infinity" – një imporvizim në pafundësi

Një tingëllim elektronik modern, i gërshetuar në kompozicione origjinale instrumentale - ky është Bluba Lu ose tandemi krijues Konstantin Kacarski dhe Dimitër Paskalev. Duke kërkuar frymëzim në inovacionet moderne teknike dhe në underground-in, ata..

botuar më 20-11-25 11.26.PD