Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov

Foto: youtube.com

Pylli i vetëm në Bullgari prej sekuojash ndodhet afër fshatit Bogosllov, tregon videoja e radhës prej iniciativës së Ministrisë së Turizmit për popullarizimin e vendeve më pak të njohura në vend. Pemët e para janë mbjellë në vitin 1890, ndërsa farërat janë sjellë nga një detar nga atdheu u sekuojave në Kaliforni. Më vonë pylltarët mbollën akoma 100 sekuoja dhe kështu u formua pylli i sotëm, tregon Ministria në faqen e vet.

Sekuojat bullgare janë 30 metra të larta, dhe trungui tyre është nga më të mëdhenjtë -9 metra. Ky lloj është organizmi më i madh i gjallë.

Videoja është pjesë e projektit të Ministrisë së Turizmit, realizuar në bashkëpunim me Asociacionin e Ciceronëve.


Më shumë nga rubrika

Banjat Minerale të Karllovos – pushime të shëndetshme në Sredna Gora

Një hotel luksoz spa në qytezën turistike Banja, qytezë kjo e cila është e njohur si Banjat Minerale të Karllovos, është ndër finalistët për Oskarët Ballkanikë 2020. Këtë vit çmimet prestigjiozeBalkan Awards of Tourism Industry 2020 (Çmimet Ballkanike..

botuar më 20-12-01 6.15.PD

Muaji më i fortë për turizmin dimëror është gati të dështojë në Bansko

Masat më të rrepta për të kufizuar koronavirusin janë vonuar. Ky është mendimi i degës turistike në vendpushimin e skive Bansko në malin Pirin. Muaji më i fortë i dimrit është gati të dështojë. Ideja e Gjermanisë për të mbyllur vendpushimet dimërore në..

botuar më 20-11-28 2.13.MD

Gjatë tetorit kemi pritur më shumë turistë nga Serbia, Turqia dhe Greqia

Në tetor 2020, u regjistrua një rritje e vogël e udhëtimeve të shtetasve bullgarë jashtë vendit. Ato janë 493.1 mijë, ose 4.2% më shumë sesa udhëtimet e regjistruara në të njëjtin muaj të vitit 2019. Në të njëjtën kohë po vëzhgohet një ulje e..

botuar më 20-11-27 2.24.MD