Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rekord i ri negativ për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Foto: BGNES

Një rekord të ri negativ konstatoi Portali Unik Informativ Kombëtar gjatë 24 orëve të fundit. Nga 7 659 teste të bëra 2 243 janë ato pozitive, ose 29.29%, që është rekord si numër dhe përqindje. Më shumë janë të infektuarit në Sofje – 913, në Plovdiv – 209 dhe në Bllagoevgrad – 130.

Rastet aktive të koronavirusit për herë të parë tejkaluan 20 000 që nga fillimi i pandemisë, duke arritur 20 346 veta.

Në spital mjekohen 2 130 veta, 149 prej të cilëve janë në repartet intensive. Të shëruarit janë 296, ndërsa të vdekurit me Covid-19 – 42 veta, që gjithashtu është rekord.

Më shumë nga rubrika

Rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 39.2% e të gjitha PCR testeve të kryera

3,568 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, sipas Portalit Unik Informativ të shpallura rreth mesnatës. Rastet pozitive janë 39.2% e 9093  PCR testeve të kryera. Kështu, rastet aktive të infeksionit me koronavirus në vend u bënë 88 224...

botuar më 20-11-27 10.25.PD

Sonte hyjnë në fuqi masa suplementare kundërepidemike

Më 27 nëntor nga ora 23.00, orë bullgare, hyjnë në fuqi masa të reja kundërepidemike të shpallura nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov. Ato do të jenë në fuqi deri më 21 dhjetor 2020. Arsimi do të jetë vetëm online, mbyllen kopshtet..

botuar më 20-11-27 9.25.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 264

Planifikojnë vaksinim kundër Covid-19 Qeveria po propozon lidhjen e një kontratë për blerjen e vaksinës Janssen kundër koronavirusit, sipas një projektvendimi të Këshillit të Ministrave, i cili është paraqitur në parlament. Propozohet që..

botuar më 20-11-26 6.15.MD