Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Universiteti i Sofjes përparon në një klasifikim prestigjioz ndërkombëtar

Foto: BGNES

Në klasifikimin e fundit të World Subject Rankings 2021 të Times Higher Education World University Rankings Universiteti i Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” u vendos në vendin 801- 1000 në shkencat inxhinierike, në shkencat biologjike dhe në ato fizike. Në shkencat sociale universiteti ynë është klasifikuar në vendet 601-800.

Në klasifikim janë përfshirë 1 512 universitete.

Më herët këtë vit Universiteti i Sofjes përparoi me 150 vende në klasifikimin botëror të universiteteve QS World University Rankings për 2021, rikujton Universiteti ynë.

Më shumë nga rubrika

Hanoj

Mijëra njerëz në Vietnam e mbajnë Bullgarinë në zemër

Në fillim të vitit 2020 Bullgaria dhe Vietnami shënuan 70 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike midis tyre. Vendi ynë është një nga shtetet e para, pas Kinës dhe Bashkimit Sovjetik, që zyrtarisht e njohu Republikën Demokratike Vietnam më 8 shkurt..

botuar më 20-12-04 6.15.PD

Një projekt bullgar për monitorimin e ajrit fitoi çmim prestigjioz evropian

Një projekt për monitorimin dhe analizën e ajrit i bullgarëve Dimitar Rangellov, Stanisllav Dimitrov dhe Emill Kirilov, zuri vendin e tretë prestigjioz në kategorinë Urban Mobility ("Lëvizshmëria Urbane") në një nga garat më të mëdha evropiane EIT..

botuar më 20-12-02 4.00.MD

Një shëtitje në Sofjen me dëborë

Sofja dhe dëbora e parë këtë dimër. Herët në mëngjes më 30 nëntor dëbora në qendër ende nuk ishte pastruar. Megjithatë transporti urban lëvizte sipas orarit. Mbulesa e bukur e dëborës na bëri që të shkëputemi pak nga jeta jonë e rëndomtë...

botuar më 20-12-02 11.16.PD