Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konkursi i këngëve “O, re e bardhë” u mbajt në Taraklija

Foto: Facebook

Konkursi i pestë për interpretues të rinj të këngëve popullore dhe pop bullgare “O, re e bardhë” u zhvillua në qytetin e Besarabisë Taraklija.

Konkursi i sivjetshëm është pjesë e festimit të Ditës së Bullgarëve të Besarabisë dhe i kushtohet përvjetorit të 80-të të krijimit të rajonit Taraklija më 11 nëntor.

Për shkak të pandemisë për herë të parë konkursi u zhvillua online. Këngëtarët në moshë nga 6 deri në 30 vjeç u dërguan organizatorëve Departamentit Rajonal të Arsimit, video me këngët e tyre.

44 pjesëmarrësit u vlerësuan në pesë kategori të ndara sipas moshës.

Organizatorët janë me shpresë që në të ardhmen konkursi “O, re e bardhë”do të zgjerohet dhe do të fitojë popullaritet edhe jashtë rajonit të Taraklisë.


Antonina Todorova magjepsi jurinë me interpretimin e mrekullueshëm


Më shumë nga rubrika

Nedjallko Nedjallkov: Përmes fyellit lidhem me veten time dhe me universin

Nedjallko Nedjallkov, i cili që prej kohe nuk është vetëm fyelltar tradicional,interpreton muzikë të stileve dhe zhanreve më të ndryshme-nga ekzekutimet e lashta popullore, përmes muzikës së Rilindjes, Barokut dhe Klasicizmit, deri tek xhazi dhe asaj që..

botuar më 20-12-03 6.20.PD

Videoja e re muzikore “Mërfi” – talent, imagjinatë dhe aftësi artistike

Gjatë ditëve të fundit në rrjetet sociale u paraqit një video e re - e këngës “Mërfi”. E zgjodhëm për ta prezantuar për shkak të fantazisë së freskët  dhe zgjidhjeve tepër interesante të regjisorëve, si dhe të vështrimit rinor ndaj temave jetike,..

botuar më 20-12-02 7.10.PD
Kamen Çanev

Vdiq një nga tenorët më të suksesshëm bullgarë me famë botërore Kamen Çanev

Vdiq këngëtari i famshëm botëror i operës Kamen Çanev , njoftoi BNR-Stara Zagora. Çanev u diagnostikua me Covid-19 dhe u shtrua në spitalin në Stara Zagora për trajtim. Pas shtrimit në spital, miqtë e këngëtarit kërkonin urgjentisht plazmë..

botuar më 20-11-26 4.36.MD