Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U nda nga jeta Drejtori i Përgjithshëm i BTA Maksim Minçev

Foto: БТА

Pas një sëmundjeje të shkurtër vdiq Drejtori shumëvjeçar i Përgjithshëm i Agjencisë Telegrafike Bullgare Maksim Minçev. Ai ka lindur në vitin 1953 në Sofje. Ka mbaruar gazetari në Lvov, Ukrainë, dhe pedagogjikë në Akademinë ushtarake “G.S. Rakovski”.  Ka qenë bursist i NATO-s në Bruksel. Në vitin 2016 ishte zgjedhur Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit Botëror të Agjencive informative, ndërsa në 2018 mori mandatin trevjeçar edhe si President i tij. Maksim Minçev ishte nismëtar i takimeve botërore të mediave bullgare, të cilat çdo vit mblidhnin gazetarë nga shumë vende. Ka punuar në gazeta, ka qene zëvendës kryeredaktor në BNR si dhe drejtues në Radion “Evropa e lirë”. “Një gazetar i afirmuar dhe i respektuar me përvojë të madhe profesionale dhe i udhëhequr gjithmonë nga standardet e profesionit”, shprehu ngushëllimet e tij në faqen e vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov. 


Më shumë nga rubrika

Romët e arsimuar kërkojnë realizim jashtë vendit

Komuniteti rom e ka të vështirë të përshtatet me kushtet e tregut të punës në Bullgari. Këtë e tha para BNR Stara Zagora Ganço Iliev, kryetar i Shoqatës “Bota pa Kufij”. Shumë romë po kërkojnë të ardhura ditore, jo një perspektivë karriere, mendon..

botuar më 21-07-31 3.21.MD

Kryqi i Kuq Bullgar shpalli një konkurs fotografik

Me rastin e njëqindvjetorit të tij, Kryqi i Kuq Bullgar organizon një konkurs fotografie të quajtur “HUMAN-i-ti”. “Konkursi është një sfidë, si për ne ashtu edhe për të gjithë fotografët amatorë dhe profesionistë - për të gjetur njerëzimin, për ta..

botuar më 21-07-31 9.45.PD
Stefan Janev

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet..

botuar më 21-07-30 6.54.MD