Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon garanci me shkrim për ndryshimin e politikës së Shkupit

Karakaçanov dhe Zaharieva
Foto: BGNES

Bullgaria përkohësisht pezullon mbështetjen e saj për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe nuk do të japë pajtim për të zhvilluar konferencën e parë ndërqeveritare përderisa nuk do të ketë garanci të qarta për ndryshimin e politikes së Shkupit ndaj vendit me një dokument ligjërisht të detyrueshëm. Këtë e tha zëvendës kryeministrja dhe ministre e jashtme Ekaterina Zaharieva në Parlament.

Zëvendës kryeministri Krasimir Karakaçanov shtoi se alternativa para Maqedonisë së Veriut është të ndryshojë qëndrimin e vet ose të ripërtërijë skenarin e pritjes së gjatë 28 vjeçare përderisa arriti marrëveshje me Greqinë.

Në mbledhjen qeveritare Kryeministri Bojko Borisov tha se Bullgaria ka dëshirë që fqinjët nga Republika e Maqedonisë së Veriut dhe miqtë nga Ballkani Perëndimor të aderohen me BE-në. Mirëpo, në Shkupi nuk treguan përkushtim duke menduar se me presion dhe lobim mund ta detyrojnë Bullgarinë të ndryshojë pozitën e vet. “Pozita bullgare është parimore dhe pasqyron pritjet e të gjithë shtetasve bullgarë. Jemi gati të vazhdojmë bisedimet për të zbatuar Marrëveshjen e Fqinjësisë”, shtoi Borisovi.


Më shumë nga rubrika

Një festival origjinal mbledh njerëz nga i gjithë vendi në malin Stranxha

Edicioni i 17-të i Festivalit të Bedit /Rhododendron ponticum/ po zhvillohet këtë fundjavë në krahinën Tullpan afër fshatit Zabernovo të Mallko Tërnovos. Festa mbahet çdo vit në një vend të ndryshëm në Stranxha, por është gjithmonë në maj, kur..

botuar më 21-05-15 8.25.PD

“Libra për Plehra” në nëntë qytete bullgare

Për të nëntin vit radhazi në Bullgari do të mbahet një fushatë e madhe ekologjike kushtuar riciklimit të plastikës dhe leximit me titull "Libra për Plehra". Këtë vit mikpritësit do të jenë nëntë qytete, në dy fundjavë në maj dhe qershor. Fillimi..

botuar më 21-05-15 7.15.PD

Covid-19 në Bullgari – Dita e 433

Vaksinim masiv në vendpushimin Sllënçev Brjag Kryhet vaksinimi masiv i punonjësve në hotelet dhe restorantet në vendpushimin Sllënçev Brjag dhe sigurohet një “korridor i gjelbër” për imunizimin, si dhe mundësia për vaksinimin e të..

botuar më 21-05-14 7.29.MD