Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria ka numrin më të lartë të vdekjeve nga Covid-19 në BE

Foto: EPA/BGNES

Bullgaria ka vdekshmërinë më të lartë nga Covid-19 në BE sipas Qendrës Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve Infektive, cituar nga gazeta “24 Çasa”. Në 7 ditët e fundit, niveli i vdekjeve arriti 15 persona për 1 milion banorë.

Sipas Tihomir Bezlovit nga Qendra për Studimin e Demokracisë, nëse merren parasysh ata që janë në kujdes intensiv, shkalla e vdekjes do të rritet.

Në përmasë botërore Bullgaria renditet e dyta për nga numri i të vdekurve tregon worldometer.info. Sipas këtij treguesi, vetëm Maqedonia e Veriut është para nesh me 18.8 vdekje nga koronavirusi për 1 milion banorë.

Statistikat bazohen në të dhënat nga 21 nëntori, kur vendi njoftoi për 129 vdekje


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 319

Certifikata e vaksinimit nuk është diskriminuese Për të përmbushur planin e BE për vaksinimin e 70 për qind të njerëzve në komunitet deri në pranverë, kompanitë farmaceutike duhet të përmbushin kontratat e furnizimit me vaksina dhe vendet anëtare..

botuar më 21-01-20 8.15.MD

Bojko Borisov përshëndeti Presidentin e ri të SHBA-së Joe Biden

Nëpërmjet profilit të vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Joe Biden me rastin e hyrjes së tij në detyrë si Presidenti i 46 i SHBA-së, si dhe Nënpresidenten Kamala Devi Harris. “E përshëndes Joe Biden dhe Kamala Harris me..

botuar më 21-01-20 7.58.MD

Ministria e Shëndetësisë: Lokalet nuk do të hapen para datës 18 shkurt

Ministria e Shëndetësisë nuk përkrah kërkesën e lokaleve dhe restoranteve për të rifilluar punë më 1 shkurt. Këtë e deklaroi në Veliko Tërnovo Ministri Kostadin Angellov, duke saktësuar se hiqen kufizimet për sportin. Ai ripohoi se që nga 4 shkurti..

botuar më 21-01-20 7.29.MD