Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy kopshte fëmijësh në Sofje do të punojnë për fëmijët e mjekëve që luftojnë në vijën e parë kundër Covid-19

Jordanka Fandëkova
Foto: BGNES

Pasi sot u shpall se për shkak të masave kundërepidemike kopshtet e fëmijëve do të mbyllen përkohshëm Kryetarja e Bashkisë së Sofjes Jordanka Fandëkova mori vendim për hapjen e dy kopshteve të posaçme për fëmijët e personelit mjekësor që lufton në vijën e parë kundër Covid-19. Dy kopshtet e fëmijëve ndodhen afër spitaleve kryesore në kryeqytet.

“Jemi të detyruar t’u japim siguri mjekëve, infermiereve dhe sanitarëve, të cilët aktualisht mjekojnë 2142 pacientë. Kjo është gjëja më e vogël që mund të bëjmë për ta”, shkroi Jordanka Fandëkova në profilin e saj në Facebook.

Më shumë nga rubrika

18 332 veta janë vaksinuar kundër koronavirusit

233 raste të reja të koronavirusit janë identifikuar në 24 orët e fundit pas 4628 testeve të bëra, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit, ose 150 PCR teste dhe 83 teste antigjeni kanë rezultuar pozitive. Numri më i lartë..

botuar më 21-01-17 9.21.PD

Muzeu Historik Kombëtar prezanton zbulime të reja arkeologjike

Në ekspozitën “Zbulime të lashta. Zbulime të reja. Stina arkeologjike 2020” Muzeu Historik Kombëtar do të tregojë zbulimet e reja të stinës së fundit arkeologjike, të bëra nëpërmjet 22 ekspeditave. Vitin e kaluar për herë të parë u studiua..

botuar më 21-01-17 4.15.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 315

Kryeministri Borisov: Masat liberale kundër Covid-19 japin rezultat, ka të ngjarë që të hapen shkollat edhe për nxënësit e mëdhenj Në krahasim me shtete të tjera evropiane masat kufizuese kundër koronavirusit te ne janë liberale dhe japin..

botuar më 21-01-16 5.32.MD