Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Numër rekord i të shëruarve nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Foto: ЕPA/BGNES

3712, ose 42.08% e gjithsej 8820 PCR testeve të bëra gjatë24 orëve të fundit janë pozitive, tregon Portali Unik Informativ.

87 073 janë rastet aktive. 6548 pacientë u shtruan në spital. 410 janë në repartet e kujdesit intensiv.

2518 njerëz u shëruan. Numri i përgjithshëm i të mbijetuarve që nga fillimi i pandemisë është 42 620. 141 njerëz vdiqën me Covid-19 gjatë harkut të shënuar kohor. Me ta, viktimat e pandemisë në Bullgari arrijnë në 3367 persona.

Sipas Sistemit Kombëtar të Informacionit, infeksioni me koronavirus është konfirmuar për 5 280 personel mjekësor që nga fillimi i pandemisë. 154 janë rastet e reja për 24 orët e fundit.

Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 326

Filloi faza e dytë e vaksinimit kundër Covid-19 Filloi faza e dytë e planit të imunizimit kundër koronavirusit. Sot në disa qytete u vaksinuan njerëz nga azilet, në disa të tjera po përgatitet vaksinimi i mësuesve, i cili fillon nga..

botuar më 21-01-27 7.33.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova ka koronavirus

Testi i Nënpresidentjes Ilijana Jotova ka rezultuar pozitiv, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës. Nënpresidentja është në gjendje të mirë, me simptoma të lehta. Janë testuar edhe bashkëpunëtorët e saj më të ngushtë dhe rezultatet e..

botuar më 21-01-27 7.20.MD
Ekaterima Zaharieva

Për një vit sektori IT është rritur 10 për qind

Qeveria miratoi rregulla për seleksionimin e ofertave për krijimin e qendrave digjitale inovative evropiane. Ato do t’i sigurojnë biznesit dhe administratës vendase vendime inovative digjitale dhe mundësi për testimin e teknologjive të reja...

botuar më 21-01-27 6.35.MD