Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pas një maratone parlamentare 3 ditore deputetët miratuan buxhetin e shtetit për vitin 2021

Foto: BGNES

Të ardhurat e planifikuara janë për 24.3 miliardë euro. Shpenzimet janë për 26.8 miliardë euro. Deficiti është pothuajse 2.56 miliardë euro, që është 4% e PBB-së. Qeveria do të jetë në gjendje të mbulojë deficitin duke grumbulluar një borxh prej 2.3 miliardë eurosh.

Nga viti 2021 paga minimale do të rritet nga 312 në 332 euro. Pensioni minimal do të jetë 153 euro. Ata që punojnë në vijën e parë kundër koronavirusit do të kenë një rritje pagës prej 30%. Për mësuesit rritja është 17%, për oficerët e policisë - 15%. Për pagat e tjera të buxhetit rritja është 10%.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 319

Certifikata e vaksinimit nuk është diskriminuese Për të përmbushur planin e BE për vaksinimin e 70 për qind të njerëzve në komunitet deri në pranverë, kompanitë farmaceutike duhet të përmbushin kontratat e furnizimit me vaksina dhe vendet anëtare..

botuar më 21-01-20 8.15.MD

Bojko Borisov përshëndeti Presidentin e ri të SHBA-së Joe Biden

Nëpërmjet profilit të vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Joe Biden me rastin e hyrjes së tij në detyrë si Presidenti i 46 i SHBA-së, si dhe Nënpresidenten Kamala Devi Harris. “E përshëndes Joe Biden dhe Kamala Harris me..

botuar më 21-01-20 7.58.MD

Ministria e Shëndetësisë: Lokalet nuk do të hapen para datës 18 shkurt

Ministria e Shëndetësisë nuk përkrah kërkesën e lokaleve dhe restoranteve për të rifilluar punë më 1 shkurt. Këtë e deklaroi në Veliko Tërnovo Ministri Kostadin Angellov, duke saktësuar se hiqen kufizimet për sportin. Ai ripohoi se që nga 4 shkurti..

botuar më 21-01-20 7.29.MD