Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zëvendëskryeministri Karakaçanov përshëndeti Zoran Zaev për pozitën e tij sa i përket Bullgarisë

Krasimir Karakaçanov
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri Krasimir Karakachanov përshëndeti Kryeministrin e Maqedonisë Veriore Zoran Zaev për pozicionin e deklaruar në intervistën e tij për BGNES dje dhe theksoi se nëse shkojmë në këtë drejtim, vitin e ardhshëm mund të flasim për fillimin e procesit të negociatave për pranimin e Maqedonisë Veriore në BE. Në Universitetin Ushtarak Kombëtar në Veliko Tarnovo, ku u shënua 142 vjetori i fillimit të arsimit ushtarak në Bullgari, Karakaçanov tha se Bullgaria këmbëngul që në marrëveshjen e BE-së me Maqedoninë e Veriut duhet të shkruhet qartë se Bullgaria mund të pezullojë negociatat në çdo kohë, kur marrëveshja midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk zbatohet.

Ai gjithashtu këmbënguli që pozicioni i deklaruar nga Kryeministri Zoran Zaev për vendin tonë të dalë jashtë formës së një deklarate dhe një interviste në media dhe të bëhet një dokument ndërshtetëror, njoftoi reporterja jonë Zdravka Masljankova.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

A do të fillojë dialogu politik midis Turqisë dhe Greqisë? “Greqia dhe Turqia kanë një shans real të pakësojnë tensionin, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet e tyre në Mesdheun Lindor”. Këtë e ka thënë ministri i jashtëm gjerman Hajko Maas,..

botuar më 21-01-22 3.30.MD

Një sërë të panjohurash për shkak të pandemisë i bëjnë zgjedhjet të paparashikueshme

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill do të jenë më të ndryshme se sa votimet e deritanishme. Shkaku është se ato do të mbahen në kushtet e pandemisë. Asnjë institucion ose qeveri as në Evropë as në botë nuk është në gjendje të parashikojë..

botuar më 21-01-22 6.15.PD

Brexit dhe pasojat e Covid-19 dominojnë në axhendën evropiane për vitin e ardhshëm

Gjatë këtij viti një sërë problemesh të rëndësishme  presin një shqyrtim dhe vendim nga Parlamenti Evropian. Dy prej tyre padyshim që janë të lidhura me “divorcin” e tanishëm zyrtar midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe, si dhe me vaksinimin dhe..

botuar më 21-01-19 12.35.MD