Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vdiq një nga tenorët më të suksesshëm bullgarë me famë botërore Kamen Çanev

Kamen Çanev
Foto: arkiv

Vdiq këngëtari i famshëm botëror i operës Kamen Çanev, njoftoi BNR-Stara Zagora. Çanev u diagnostikua me Covid-19 dhe u shtrua në spitalin në Stara Zagora për trajtim. Pas shtrimit në spital, miqtë e këngëtarit kërkonin urgjentisht plazmë rekonvalescente të gjakut për kurimin e tij.

Çanev ishte tenori më i suksesshëm bullgar me karrierë ndërkombëtare. Ai ishte solist në Operën dhe Baletin Kombëtar - Sofja dhe në Operën e Pragës, Republika Çeke. Kamen Çanev ka interpretuar repertorin kryesor për tenorë në Bullgari dhe në skenat kryesore të operës në Evropë, Azi dhe Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë këtu Operën Shtetërore të Vjenës dhe Arena Di Verona.

U prehtë në paqe!


Më shumë nga rubrika

Petar Dundakov

Muzika e filmave është liri dhe sfidë

Thonë se muzika më e mirë e filmave është ajo e cila shikuesi nuk e vëren, por disi e përjeton përmes personazheve, përmes veprimeve dhe gjendjeve të tyre emocionale. Këtë përcaktim që duket pak të çuditshëm e bënë Petar Dundakov – kompozitor..

botuar më 21-01-20 4.19.MD

Gjurga Pinxhurova – burimi i këngëve të saj është zemra popullore

Fati jetik dhe profesional i këngëtares së famshme bullgare Gjurga Pinxhurova i cakton një vend të denjë në kulturën muzikore bullgare. Që në kritikat e para për artin e saj, në vitet 30-të të shekullit të kaluar, ajo u quajt   “magjistarja e..

botuar më 21-01-17 8.15.PD

Një këngë bullgare është në Top 30 në klasifikimin e fansave të Eurovision

Kënga me të cilën këngëtarja bullgare Viktoria duhej të prezantonte vendin tonë në konkursin “Eurovision” gjatë vitit 2020 “Tears Getting Sobber” është ndër 30 këngët më të dashura për të gjitha kohërat dhe është vendosur në pozitën e 26 nga..

botuar më 21-01-04 2.59.MD