Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Masa “Punësim për ty” do të përkrahë emërimin e të papunëve

Foto: Ani Petrova, BNR

Që nga sot biznesi mund të aplikojë në kushte më të favorshme në kuadrin e masës “Punësim për ty”, në kuadrin e së cilës sigurohet punësim i subvencionuar për të papunët. Për këtë qëllim janë siguruar 160 mln leva (82 mln euro) dhe janë shpërndarë sipas parimit të kuotës në mbarë vendin

Biznesi tashmë do të marrë subvencionim për paga dhe sigurime të të papunëve për gjashtë muaj dhe jo për tre. Mirëpo, tani ai nuk do të jetë i detyruar të ruajë të gjithë punonjësit e emëruar për periudhën në fjalë në përputhje me subvencionin, siç ishte deri tani.

Në punë për llogari të punëdhënësit tashmë do të mbeten 75% e punonjësve të emëruar për një periudhë prej tre muajsh.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 319

Certifikata e vaksinimit nuk është diskriminuese Për të përmbushur planin e BE për vaksinimin e 70 për qind të njerëzve në komunitet deri në pranverë, kompanitë farmaceutike duhet të përmbushin kontratat e furnizimit me vaksina dhe vendet anëtare..

botuar më 21-01-20 8.15.MD

Bojko Borisov përshëndeti Presidentin e ri të SHBA-së Joe Biden

Nëpërmjet profilit të vet në Facebook Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Joe Biden me rastin e hyrjes së tij në detyrë si Presidenti i 46 i SHBA-së, si dhe Nënpresidenten Kamala Devi Harris. “E përshëndes Joe Biden dhe Kamala Harris me..

botuar më 21-01-20 7.58.MD

Ministria e Shëndetësisë: Lokalet nuk do të hapen para datës 18 shkurt

Ministria e Shëndetësisë nuk përkrah kërkesën e lokaleve dhe restoranteve për të rifilluar punë më 1 shkurt. Këtë e deklaroi në Veliko Tërnovo Ministri Kostadin Angellov, duke saktësuar se hiqen kufizimet për sportin. Ai ripohoi se që nga 4 shkurti..

botuar më 21-01-20 7.29.MD