Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rastet e reja të Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit janë 39.2% e të gjitha PCR testeve të kryera

Foto: ЕPA/BGNES

3,568 janë rastet e reja të koronavirusit në Bullgari, sipas Portalit Unik Informativ të shpallura rreth mesnatës. Rastet pozitive janë 39.2% e 9093  PCR testeve të kryera. Kështu, rastet aktive të infeksionit me koronavirus në vend u bënë 88 224.

Sofja, Plovdiv idhe Varna janë përsëri qytetet me më shumë të infektuar – përkatësisht me 712, 386 dhe 280 raste.

6655 pacientë me koronavirus janë të shtruar në spital, 430 janë në repartet intensive. 2255 pacientë u shëruan gjatë 24 orëve të fundit, 162 vdiqën.

Sipas Sistemit Kombëtar të Informacionit në vendin tonë, 5496 veta prej personelit mjekësor janë infektuar me koronavirus. 216 janë rastet e reja të regjistruara gjatë 24 orëve të fundit.

Më shumë nga rubrika

Politologu Ognjan Minçev

Bullgaria është në vend të fundit në BE për nga përballimi i problemit të korrupsionit

Bullgaria është në vend të fundit në BE, bashkë me Rumaninë dhe Hungarinë, për nga përballimi i problemit të korrupsionit. Kjo u bë e qartë nga rezultatet e Indeksit ndërkombëtar për korrupsionin për vitin 2020, paraqitur nga Asociacioni..

botuar më 21-01-28 1.46.MD

Në vendpushimin Bansko filloi punë në laborator PCR

Në vendpushimin dimëror Bansko në malin Pirin filloi punë një laborator për teste PCR, ku do të mund të testohen banorët dhe mysafirët e qytetit, si dhe pjesëmarrësit në garat e sporteve dimërore, bëri të ditur Bashkia e Banskos. Ideja për..

botuar më 21-01-28 11.12.PD

Bullgarët tremben më shumë nga bllokimi, sesa nga Covid-19

Mungesa e parashikueshmërisë – jo vetëm sa u përket horizonteve temporale, por edhe kritereve të paqarta, sipas të cilave do të fillojë hapja ekonomike në kushtet e pandemisë shqetëson shoqërinë bullgare më shumë sesa kërcënimi për shëndetin e..

botuar më 21-01-28 10.59.PD