Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zoran Zaev është i gatshëm të bisedojë me Bullgarinë deri në verën e vitit 2021

Zoran Zaev
Foto: vecer.mk

I dërguari i posaçëm i Maqedonisë së Veriut për Bullgarinë Vlado Buçkovski është vetëm motivator për aplikimin e Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë, tha Kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Ai do të ketë mandat prej 1 viti. Negociatat zhvillohen nga Ministria e Punëve të Jashtme me në krye Ministrin Bujar Osmani, Zëvendëskryeministri për çështjet evropiane Nikola Dimitrov, sekretari i shtetit dhe kabineti, nënvizoi Kryeministri maqedonas.

Megjithë përpjekjet deri në momentin e fundit, në qoftë se nuk merret vendim gjatë dhjetorit strategjia e Shkupit, angazhimi i tij personal dhe i të gjithë ministrave është që negociatat të vazhdojnë. Duhet të krijojmë një atmosferë dhe të eliminohen pengesat deri në verën tjetër, deklaroi Zaev, transmetoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Dimitër Beçev

Është e rëndësishme që të flasim me Shkupin në një gjuhë normale

Tepër e rëndësishme është që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të flasin në një gjuhë normale dhe të shkëmbejnë mendime, sepse në muajt e fundit marrëdhëniet midis dy vendeve u tensionuan dhe filloi të formohet imazhi i armikut nga të dy palët. Këtë e tha..

botuar më 21-01-27 12.38.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

A do të fillojë dialogu politik midis Turqisë dhe Greqisë? “Greqia dhe Turqia kanë një shans real të pakësojnë tensionin, të shkaktuar nga mosmarrëveshjet e tyre në Mesdheun Lindor”. Këtë e ka thënë ministri i jashtëm gjerman Hajko Maas,..

botuar më 21-01-22 3.30.MD

Një sërë të panjohurash për shkak të pandemisë i bëjnë zgjedhjet të paparashikueshme

Zgjedhjet e ardhshme parlamentare më 4 prill do të jenë më të ndryshme se sa votimet e deritanishme. Shkaku është se ato do të mbahen në kushtet e pandemisë. Asnjë institucion ose qeveri as në Evropë as në botë nuk është në gjendje të parashikojë..

botuar më 21-01-22 6.15.PD