Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Biznesi kërkon ndryshime në Kodin e Punës për shkak të punës nga distanca

Foto: Ani Petrova

40 për qind e punëdhënësve në pothuajse të gjithë sektorët aplikuan punim të pjesshëm ose të plotë nga distanca, sipas sondazhit vjetor të Dhomës Bullgare të Tregtisë. Sipas analizave, komunikimi përmes internetit është shumë më i lodhshëm për punonjësit sesa kontaktet ballë për ballë, dhe puna në distancë në disa raste çon në mbingarkesë.

Në plan afatgjatë, kjo praktikë do të ketë një efekt të dëmshëm në shëndet dhe produktivitet. Ka probleme në punën në ekip dhe udhëheqjen, komentojnë nga dhoma. Për të zgjidhur problemet e realiteteve të reja, biznesi dëshiron ndryshime aktuale në Kodin e Punës.


Më shumë nga rubrika

Bujar Osmani dhe Ekaterina Zaharieva

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut është për një vizitë jozyrtare në Sofje

Me një fluturim direkt nga Parisi deri në Sofje mbërriti te ne Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani për t’u takuar me Ministren bullgare të Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva, transmetoi BTA. Pritet që të dy të..

botuar më 21-02-24 6.33.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 354

Restorantet hapen më 1 mars, lokalet e natës – më 1 prill Në një prej takimeve të rregullta të qeverisë Kryeministri Bojko Borisov bëri të ditur se restorantet dhe sallat e lojërave të fatit do të hapen më 1 mars, ndërsa më 1 prill..

botuar më 21-02-24 6.00.MD

Rimëkëmbet turizmi i brendshëm dhe ai i jashtëm

Që nga 1 marsi do të jetë e mundur të zhvillohen udhëtime të organizuara turistike në vend, ndërsa nga 1 prilli dhe jashtë vendit, bëri të ditur BTA. Kjo u njoftua nga Ministri i Shëndetësisë Kostadin Angellov në një takim me organizatat e degës...

botuar më 21-02-24 4.02.MD