Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri bullgar dhe ai maqedonas folën përmes Facebook

Foto: arkiv

Ne jemi gjithmonë të gatshëm të ndihmojmë fqinjët dhe miqtë tanë më të ngushtë, deklaroi Kryeministri Bojko Borisov para homologut të tij maqedonas Zoran Zaev në Facebook me rastin e vendimit të Bullgarisë për të ndihmuar me vaksinat kundër COVID-19 për vendin fqinj.

Gjithashtu në Facebook Zaev u përgjigj se "ky akt është një demonstrim i miqësisë me popullin maqedonas dhe me të gjithë shtetasit e Maqedonisë Veriore." "Është me rëndësi që kjo ndodh në kohë shumë të vështira kur të dy kombet po përballen me valën e fuqishme të COVID-19," shkroi Zaev në profilin e tij.

"Situata është me të vërtetë e vështirë dhe ne duhet të mbështesim njëri-tjetrin dhe të jemi solidarë. Jeta e të gjithëve është më e rëndësishmja dhe ne do të bëjmë çdo përpjekje për ta ruajtur atë " - komentoi Borisov.

Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia kërkoi një perspektivë më të qartë evropiane për Ballkanin Perëndimor “Ballkanit Perëndimor i duhet një perspektivë më të qartë evropiane”. Këtë e ka deklaruar ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviç në konferencën e shtypit të..

botuar më 21-03-05 3.09.MD

Fillon fushata paraelektorale në Bullgari

Që sot, Bullgaria zyrtarisht është në një garë zgjedhore. Ajo vazhdon 29 ditë dhe përfundon në orën 24.00 në mesnatë më 2 prill 2021, tregon vendimi i Komisionit Qendror Zgjedhor. 24 orë përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare më 4 prill..

botuar më 21-03-05 5.05.PD

Parlamenti i ardhshëm - një batanije shumëngjyrëshe rodopëse

Sot është afati përfundimtar, në të cilin partitë dhe koalicionet, të regjistruara për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, duhet të paraqesin në komisionet e zgjedhjeve të qarkut listat me kandidatët për deputetë. Nëse bullgarët do të shikojnë në to..

botuar më 21-03-02 12.48.MD