Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prindërit propozojnë që në shkollë të hyjnë mësues-vullnetarë

Foto: BGNES

“Na trajtojnë si pronarë të mbartësve të infeksioneve, të cilët ne duam t’i vendosim në shkollë, që të përhapin sëmundje”, deklaroi para BNR-së Hristina Domozetova, një prej iniciatorëve të letrës së hapur, të cilën disa prindër dhe ekspertë ia dërguan pushtetarëve.

Ata mendojnë se “ka mungesë dialogu dhe dëshire për zhdërvjelltësi në vendimet e institucioneve”. Sipas të gjithëve të cilët e kanë nënshkruar letrën duhet të kalohet drejt formave hibride të mësimdhënies, të analizohet se ku mund të mësohet në distancë – në cilat klasa dhe vende.

Duhet gjithashtu të shqyrtohet se pse nuk është e mundur që mësuesit, të cilët tashmë e kanë kaluar sëmundjen, të frekuentojnë shkollën, ku të japin mësime, nënvizoi Hristina Domozetova. Ajo theksoi idenë për dërgimin në shkollë të mësuesve – vullnetarë, sipas shembullit të mjekëve.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD
Presidenti Radev

Ditën e hënë Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime për kabinetin e ri

Në përputhje me Kushtetutën, ditën e hënë, më 19 prill, Presidenti Rumen Radev do të zhvillojë konsultime me përfaqësues të grupeve parlamentare në Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor, para se t’ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë..

botuar më 21-04-16 5.00.MD
Prof. Kostadin Angellov

Partitë kritikuan shpërbërjen e shtabit kombëtar për luftimin e Covid-19

Deputetë nga “Bullgaria Demokratike”, “Ngrihu! Kriminelët jashtë!”, “Ka një popull të tillë” dhe “Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë” /DPS/ kritikuan shpërbërjen e Shtabit Operativ Kombëtar për luftimin e Covid-19 nga qeveria në dorëheqje. Sipas..

botuar më 21-04-16 1.56.MD