Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Hapin kopshtet e fëmijëve dhe shkollat

Foto: BGNES

Sot fëmijët kthehen në kopshtet e fëmijëve, ndërsa nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e katërt – në shkollë. Dy janë motivet për këtë vendim – arsimi në mjedisin elektronik është më i vështirë për më të vegjlit, ata e përhapin virusin më rrallë.

Situata do të ndiqet, që të vendoset se kur të kthehen në shkollë edhe nxënësit më të mëdhenj, deklaroi Ministri Krasimir Vëllçev. Ndërkaq, në një letër të hapur prindërit iu kundërvunë vendimit të Ministrit.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 358

Mbërritën vaksinat e pritura të “AstraZeneca” 52 800 doza të vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit u morën këtë mëngjes dhe tashmë po shpërndahen në Inspektoratet Rajonale të Shëndetit, tha kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit, Prof...

botuar më 21-02-28 5.30.MD
Maja Shipka

Nënpresidentja Jotova: Është cinizëm të mos ketë festa në Shipka me rastin e festës sonë kombëtare

Nënpresidentja Ilijana Jotova e quajti "cinizëm" anulimin e festimeve në majën Shipka më 3 mars me rastin e festës sonë kombëtare për shkak të epidemisë së koronavirusit. "Nuk mund të mos shkojmë atje në festën tonë kombëtare – ambienti është i..

botuar më 21-02-28 3.15.MD

Rivendosen korridoret e gjelbra të vaksinimit kundër Covid-19

Që nga sot njerëzit që duan të vaksinohen menjëherë do të jenë në gjendje ta bëjnë këtë përmes të ashtuquajturve “korridore të gjelbra”, njoftoi zyra e shtypit e Ministrisë së Shëndetësisë. Kryetari i Shtabit Kombëtar të Vaksinimit Krasimir..

botuar më 21-02-28 2.13.MD