Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rreth 1 mln bullgarë e kanë kaluar Covid-19

Prof. Kantarxhiev
Foto: BGNES

Tashmë ka prova të tërthorta se shtami i ri i koronavirusit ka ardhur në Bullari nga Britania e Madhe, tha para Dir.bg drejtori i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Ngjitëse dhe Parazitare prof. Todor Kantarxhiev.

“Është me rëndësi të dihet se mutacioni nuk pengon vaksinimin dhe diagnostikimin dhe se nuk ka prova mjekësore se është më ngjitës. Nuk ka gjithashtu prova se të infektuarit e kalojnë më rëndë sëmundjen, madje përkundrazi”, vuri në dukje Kantarxhiev.

Rreth 1 mln bullgarë tashmë janë hasur me sëmundjen dhe mundësia që të sëmuren përsëri është e vogël. Në plan botëror ka prova mjekësore për përsëritjen e infektimit të një njeriu nga gjithsej 2 mln të sëmurë, thotë profesori.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 17 prillin

Paraditen e së martës do të ketë mjegull afatshkurtër vende-vende në ultësira dhe pranë pellgjeve ujore. Temperaturat minimale do të lëvizin nga 10 deri në 14 gradë, në kryeqytet - rreth 10 gradë. Gjatë ditës do të jetë me diell. Nga perëndimi do..

botuar më 22-05-16 8.30.MD
Mark Rutte dhe Kirill Petkov

Bullgaria dhe Niderlanda do të krijojnë një fond të përbashkët për investime në bujqësi

Bullgaria dhe Niderlanda do të punojnë për të krijuar një fond të përbashkët për investime në teknologjitë e reja në bujqësi, i cili mund të jetë funksional deri në shtator. Këtë e bëri të ditur në një konferencë për shtypin Kryeministri Kirill..

botuar më 22-05-16 7.47.MD
Takimi

Gjermania mbështet Bullgarinë në derogimin e importit të naftës

Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Rumen Radev u takua në Berlin me homologun e tij Frank-Walter Steinmeier, si dhe me Kancelarin gjerman Olaf Scholz. “Ne kemi mbështetje të plotë nga ana e Gjermanisë për derogimin për importin e naftës”, tha..

botuar më 22-05-16 7.05.MD