Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përkundër pandemisë do të ketë "Surva" në rajonin e Pernikut

Foto: arkiv

Me aplikimin e masave të zhdërvjellëta dhe adekuate antiepidemike, do të jetë e mundur të kryhen zakonet e respektuara nga qytetarët bullgarë, siç janë lojërat e ardhshme tradicionale të burrave të maskuar të quajtur survakari në qytetin Pernik (Bullgari Perëndimore). Kjo u vendos në një takim me Kryeministrin Bojko Borisov. Së bashku me Ministrin e Shëndetësisë Kostadin Angellov, përfaqësuesit e Shtabit Operative Kombëtar dhe Kryetarin e Bashkisë së qytetit Pernik Stanisllav Vlladimirov, u vendos që Festivali Ndërkombëtar "Surva" të anulohej. Në vend të kësaj, festime të vogla do të mbahen në fshatrat përreth dhe pjesëmarrësit e maskuar ​​do të mbajnë distancën midis tyre. Zakoni “Surva” u njoh nga UNESCO si pjesë e trashëgimisë kulturore botërore, njoftoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 430

Paralajmërim për një valë të re të Covid-19 Brenda 3 muajve fëmijët nën moshën 16 vjeç në vend do të jenë gjithashtu në gjendje të imunizohen, tha para bTV kryeinspektori shëndetësor shtetëror Doc. Angell Kunçev. Ai e arsyetoi pohimin duke thënë se..

botuar më 21-05-11 7.28.MD

Një javë për vendime të rëndësishme përpara KQZ-s

Me dekret të Presidentit Rumen Radev u emërua Komisioni i ri Qendror Zgjedhor (KQZ), i kryesuar nga Kamelia Nejkova. Deri në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 korrik mbeten 62 ditë. Jo më vonë se 57 ditë para votimit sipas Kodit..

botuar më 21-05-11 7.23.MD
Maja Manollova

Sinjalet nga Komisioni i Auditimit u dërguan në kabinetin provizor

Sinjalet e marra në Komisionin Parlamentar për Rishikimin e qeverisjes së deritanishme u dërguan te ministrat e përkohshëm. Kjo u njoftua nga kryetarja e komisionit Maja Manollova. “Ne presim që puna për sqarimin se si paratë e taksapaguesve..

botuar më 21-05-11 5.56.MD