Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Konsultimet e presidentit për zgjedhjet vazhdojnë edhe sot

Foto: BGNES

Presidenti Rumen Radev vazhdon me një seri takimesh mbi organizimin dhe zhvillimin e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare. Sot, kreu i shtetit takohet me përfaqësuesit e formacioneve jashtëparlamentare. Dje, ai priti udhëheqjen e Komisionit Qendror Zgjedhor dhe Shoqatës Kombëtare të Komunave.

Konsultimet e presidentit filluan më 5 janar me takim me Ministrin e Shëndetësisë Kostadin Angellov dhe me ekspertë shëndetësor.

Pritet deri në fund të janarit Radev të caktojë me dekret datën e zgjedhjeve parlamentare.


Më shumë nga rubrika

Presidenti shprehu shpresën se raundi i tretë i konsultimeve për formimin e qeverisë do të jetë i fundit

Pas konsultimeve me përfaqësuesit e katër grupeve të para parlamentare – “Po e vazhdojmë ndryshimin”, GERB, DPS dhe BSP, presidenti Rumen Radev tha se qeveria e re ka nevojë për "një vektor të fortë social", pasi shoqëria jonë është shumë e ndarë...

botuar më 21-12-06 5.27.MD

Filluan konsultimet tek Presidentit për qeverinë e ardhshme

Presidenti Rumen Radev filloi konsultimet me forcat e përfaqësuara në parlament për të dorëzuar një mandat për formimin e qeverisë. Kreu i Shtetit priti fillimisht përfaqësuesit e “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Radev tha se pas zgjedhjeve ka..

rinovuar më 21-12-06 4.45.MD

Më shumë se dy të tretat e nxënësve në Sofje u kthyen në shkollë

Nga sot, 6 nëntor, mbi 96 mijë nxënës nga klasa e parë deri në klasën e 12 u kthyen në shkollat e kryeqytetit. Sipas Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, kjo është afro 70% e nxënësve. Për shkak të mungesës së të paktën 50% të pëlqimit..

botuar më 21-12-06 4.05.MD
Подкасти от БНР