Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Reagim i ashpër i Bullgarisë ndaj sinjalit për djegien e një flamuri bullgar në Republikën e Maqedonisë së Veriut

| rinovuar më 21-01-15 12.51.MD
Foto: 360stepeni.mk

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë reagoi ashpër ndaj publikimeve në media për një flamur bullgar të djegur në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Kjo ka ndodhur në fshatin Vevçani gjatë Karnavalit tradicional, i cili zhvillohet në Ditën e Shën Vasilit, sipas stilit të vjetër.

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva i ka dhënë urdhër Ambasadorit tonë në Shkup Angell Angellov për të shprehur para qeverisë së Shkupit indinjatën e madhe të Bullgarisë nga akti i vandalizmit. Ambasadori tashmë ka bërë një demarsh me gojë në MPJ-në e Maqedonisë së Veriut.

Më herët mediat në Shkup njoftuan se policia i ka dëbuar pjesëmarrësit në karnaval.

Karnavali në Vevçani është i njohur me gërshetimin e traditave pagane dhe atyre të krishtera me satirën e ngjarjeve aktuale politike.

Pas reaksionit të MPJ-së bullgare MPJ-ja e Shkupit dënoi aktin e vandalizmit. “Tradita shekullore nuk guxon të rrezikohet përmes aktiviteteve që nënçmojnë ose fyejnë popuj, shtete, në veçanti fqinjë tanë. E dënojmë djegien e flamurit të Republikës së Bullgarisë në Karnavalin e Vevçanit, akt që jo vetëm se e prishë renomenë e Karnavalit, por dëmton edhe imazhin e Republikës së Maqedonisë së Veriut” – thuhet në publikimin e MPJ-së maqedonase në Facebook.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Serbia kërkoi një perspektivë më të qartë evropiane për Ballkanin Perëndimor “Ballkanit Perëndimor i duhet një perspektivë më të qartë evropiane”. Këtë e ka deklaruar ministri i jashtëm serb Nikolla Sellakoviç në konferencën e shtypit të..

botuar më 21-03-05 3.09.MD

Fillon fushata paraelektorale në Bullgari

Që sot, Bullgaria zyrtarisht është në një garë zgjedhore. Ajo vazhdon 29 ditë dhe përfundon në orën 24.00 në mesnatë më 2 prill 2021, tregon vendimi i Komisionit Qendror Zgjedhor. 24 orë përpara zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare më 4 prill..

botuar më 21-03-05 5.05.PD

Parlamenti i ardhshëm - një batanije shumëngjyrëshe rodopëse

Sot është afati përfundimtar, në të cilin partitë dhe koalicionet, të regjistruara për të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, duhet të paraqesin në komisionet e zgjedhjeve të qarkut listat me kandidatët për deputetë. Nëse bullgarët do të shikojnë në to..

botuar më 21-03-02 12.48.MD