Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

U zgjodhën futbollistët më të mirë në Bullgari për vitin 2020

| rinovuar më 21-01-20 9.00.PD
Foto: BGNES

95 gazetarë sportivë nga 37 media votuan në edicionin e 60-të të anketës “Futbollist i Vitit”. Ndër organizatorët e anketës janë Asociacioni Bullgar i Gazetarëve Sportivë dhe Bashkimi Bullgar i Futbollit. Sipas traditës fituesi duhet t’u dhurojë fëmijëve aq topa sa gazetarë sportivë morën pjesë në votim.

Për sportisten më të mirë në futbollin e grave vitin e katërt me radhë u shpall Evdokija Popadinova.

Sulmuesi i skuadrës “Llokomotiv” nga Plovdivi dhe i kombëtares bullgare Dimitër Iliev u shpall Futbollist i vitit i Bullgarisë herën e dytë me radhë. Pas tij u radhitën Valentin Antov nga CSKA – Sofja dhe Anton Nedjallkov nga “Lludogorec”.Më shumë nga rubrika

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi u bënë përsëri nënkampione në Bazel

Kampionet evropiane të dysheve për femra, Stefanie dhe Gabriella Stoevi fituan medalje argjendi në turneun e badmintonit të Super Serive Botërore 300 në Bazel, Zvicër, me një çmim prej 140 000 dollarësh. Bullgaret humbën në finale nga Perli Tan dhe..

botuar më 21-03-07 2.59.MD
Dojçin Bojanov

Alpinisti Dojçin Bojanov prezantoi librin e tij “Vitosha -udhëzues për sport dhe turizëm”

Pas ngjitjeve të shumta në malet më të larta në Tokë dhe arritjes deri tek disa nga majat e pa pushtuara deri në këtë moment në Karakorum dhe Antarktidë, alpinisti bullgar Dojçin Bojanov ia përkushtoi  kohën e tij një mali më të afërt dhe të njohur..

botuar më 21-03-07 7.10.PD
Stefani dhe Gabriella Stoevi

Femra bullgare u kualifikuan në finalen e Turneut të Badmintonit në Bazel

Kampionet evropiane të dysheve për femra Stefani dhe Gabriella Stoevi u kualifikuan në finalen e turneut të fortë të badminton të Super Serive Botërore 300 në Bazel (Zvicër) me një fond çmimi prej 140 mijë dollarësh. Bullgaret mundën lideret në..

botuar më 21-03-06 4.52.MD