Instruktori më i moshuar i skive tek ne – 96 vjeçari Ivan Raev u dekorua

Marijana Nikollova dhe Ivan Raev
Foto: BGNES

Zëvendës Kryeministrja dhe Ministre e Turizmit Mariana Nikollova dekoroi skiatorin më të moshuar në Bullgari - 96-vjeçarin Ivan Raev nga qyteti ÇepellareRodopet, njoftuan nga Ministria. Ministrja Nikollova i dhuroi atij një diplomë për merita të jashtëzakonshme në zhvillimin e turizmit dhe një statujë të simbolit të vendit tonë - trëndafili bullgar.

Familja e veteranit ishte një nga themeluesit e vendpushimit të skive Pamporovo në vitet 40-të të shekullit të kaluar.

Përkundër moshës së tij të avancuar, Raev në mënyrë aktive bën ski në dimër dhe noton gjatë verës.


Më shumë nga rubrika

Gabriella dhe Stefani Stoevi

Motrat Stoevi u bënë përsëri nënkampione në Bazel

Kampionet evropiane të dysheve për femra, Stefanie dhe Gabriella Stoevi fituan medalje argjendi në turneun e badmintonit të Super Serive Botërore 300 në Bazel, Zvicër, me një çmim prej 140 000 dollarësh. Bullgaret humbën në finale nga Perli Tan dhe..

botuar më 21-03-07 2.59.MD
Dojçin Bojanov

Alpinisti Dojçin Bojanov prezantoi librin e tij “Vitosha -udhëzues për sport dhe turizëm”

Pas ngjitjeve të shumta në malet më të larta në Tokë dhe arritjes deri tek disa nga majat e pa pushtuara deri në këtë moment në Karakorum dhe Antarktidë, alpinisti bullgar Dojçin Bojanov ia përkushtoi  kohën e tij një mali më të afërt dhe të njohur..

botuar më 21-03-07 7.10.PD
Stefani dhe Gabriella Stoevi

Femra bullgare u kualifikuan në finalen e Turneut të Badmintonit në Bazel

Kampionet evropiane të dysheve për femra Stefani dhe Gabriella Stoevi u kualifikuan në finalen e turneut të fortë të badminton të Super Serive Botërore 300 në Bazel (Zvicër) me një fond çmimi prej 140 mijë dollarësh. Bullgaret mundën lideret në..

botuar më 21-03-06 4.52.MD