Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vaksinat nuk ndryshojnë informacionin gjenetik

Prof. Georgi Hristov
Foto: bappm.bg

“Frika e njerëzve se vaksinat e koronavirusit do të ndryshojnë informacionin e tyre gjenetik janë të pabazuara”, tha alergologu Prof. Georgi Hristov për Nova TV. Ai shpjegoi se një molekulë e ARN-së artificiale futet në trup përmes një shiringe, e cila nuk arrin në bërthamën e qelizës. Sipas tij, nuk është e vërtetë që vaksinat e ARN-së, të cilat tani përdoren për imunizim kundër Covid-19, u zhvilluan brenda një viti. Platforma për vaksinat, bazuar në teknologjinë ARN, daton që nga viti 1990, shpjegoi ai. Prof. Georgi Hristov i këshilloi njerëzit të mos besojnë në asnjë informacion që nuk është verifikuar dhe provuar.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 360

Po flitet për “modelin bullgar” të përballimit të pandemisë Kriza ka treguar se nuk ka asnjë vend që mund ta kapërcejë pandeminë më vete. Bota po flet për “modelin bullgar”, për ekuilibrin që gjetëm që të mbrojmë jetën e njerëzve pa e..

botuar më 21-03-02 6.05.MD

Tashmë dihen numrat e partive në fletëvotimin zgjedhor

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve u hoq shorti për numrat e partive dhe të koalicioneve, me të cila ato do të shkruhen në fletëvotim. Ja numrat e atyre kryesore, sipas prognozave të sociologëve : GERB do të jetë me Nr. 28, “Partia..

botuar më 21-03-02 5.47.MD

Më shumë pacientë me Covid-19 ka në Sofje, Plovdiv dhe Burgas

Shumica e pacientëve me Covid-19 janë shtruar në spitalet në Sofje - 1153, në Plovdiv - 447 dhe në Burgas - 428, sipas të dhënave të publikuara sot nga Arka Kombëtare e Sigurimeve Shëndetësore, njoftoi BTA. Informacioni është që nga 28..

botuar më 21-03-02 5.23.MD