Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bojko Borisov: Bullgaria gjithmonë ka këmbëngulur që BE-ja t’i mirëmbajë të hapura kanalet e komunikimit me Turqinë

Foto: BTA

Për shkak të krizës së madhe shëndetësore botërore gjatë vitit 2020 po vëzhgohet ulje e konsiderueshme e rrymës turistike mes Bullgarisë dhe Turqisë. Jam i bindur se tendenca do të përballohet pasi kalojnë rreziqet nga Covid-19. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me Ministrin turk të Kulturës dhe Turizmit Mehmet Ersoy, i cili është për vizitë pune në Bullgari.

Borisov theksoi se veprimet e Bullgarisë i janë drejtuar stimulimit të zhvillimit të turizmit dhe kontakteve mes bizneseve të dy vendeve tona fqinje, transmetoi BTA.

“Bullgaria dhe Turqia kanë marrëdhënie tradicionalisht të mira dhe ne gjithmonë jemi përpjekur për të gjetur zgjidhje të çështjeve si fqinj të mirë, duke u respektuar njëri tjetrit” – vuri në dukje Borisov.

Ai shtoi se Bullgaria gjithmonë e ka përkrahur dialogun me Ankaranë dhe gjithmonë i ka mirëmbajtur të hapura kanalet e komunikimit me Turqinë.

Më shumë nga rubrika

Pandemia dhe thatësira ulën çmimin e tokës së punueshme

Çmimi i tokës bujqësore dhe qiraja prej saj po bie për herë të parë pas një rritjeje 8-vjeçare, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Në vitin 2020, për shkak të pandemisë, çmimi mesatar për një dynym të tokës së punueshme në Bullgari..

botuar më 21-06-23 2.19.MD
Bojko Rashkov

Sinjale për presion mbi qytetarët për shkak të zgjedhjeve

Prefekti i Smoljanit njoftoi se në rrethin e tij, në disa nga vendbanimet, ka presion të paparë deri tani mbi qytetarin e zakonshëm bullgar në lidhje me zgjedhjet e ardhshme të parakohshme. Kjo u njoftua nga Zëvendës Kryeministri dhe Ministër i..

botuar më 21-06-23 2.03.MD

KQZ nuk sheh asnjë shqetësim në deklaratat e qeverisë së përkohshme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka hedhur poshtë ankesën e një prej koalicioneve të regjistruara për pjesëmarrje në zgjedhjet parlamentare kundër Kryeministrit Stefan Janev dhe ministrave në qeverinë e përkohshme. Sipas koalicioni ka..

botuar më 21-06-23 10.59.PD