Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përpjekjet kundër Covid-19 duhet t’u drejtohen më të prekshmëve

dr. Stanimir Hasërxhiev
Foto: BGNES

Në Bullgari, organizimi i vaksinimit nuk është i mirë dhe nuk ka vaksina për të gjithë. Kjo është arsyeja se pse është me rëndësi që vendi ynë të vaksinojë dhe të mbrojë së pari të sëmurët kronikë dhe të moshuarit, sepse ata janë më të rrezikuarit.

Një pozicion i tillë u shpreh për BNR nga Stanimir Hasarxhiev, kryetar i Organizatës Kombëtare të Pacientëve. Meqenëse kompanitë farmaceutike nuk do të jenë në gjendje të prodhojnë sasinë e kërkuar të vaksinave brenda një viti, është e rëndësishme që përpjekjet tona të përqendrohen te të prekshmit, në mënyrë që të kthehemi në jetën normale më shpejt.


Më shumë nga rubrika

Homazhe para Monumentit të Mjekut në Sofje

Para Monumentit të Mjekut u mbajtën homazhet tradicionale me rastin e përvjetorit të 143-të të çlirimit nga Bullgaria Përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe shumë qytetarë ulën kokën në kujtim të punës humane të mjekëve, infermierëve dhe..

botuar më 21-03-02 2.23.MD

Operatorët turistikë duan ndihmë shtetërore, por industria është e ndarë

Përfaqësues të industrisë së turizmit nga shoqata "E ardhmja për Turizmin" protestuan para Këshillit të Ministrave. Ata po insistojnë për ndihmë shtetërore për shkak të pandemisë, duan një ulje të TVSH-së për turizmin në 5% në 2 vitet e ardhshme..

botuar më 21-03-02 1.14.MD

GERB del përpara BSP-së me 5%

Tre ditë para fillimit të fushatës paraelektorale për Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor agjencia sociologjike “Alpha Research” publikoi një studim për qëndrimet elektorale të bashkëfinancuar nga agjencia dhe bTV. Koalicioni GERB -..

botuar më 21-03-02 11.54.PD