Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Nënpresidentja Ilijana Jotova ka koronavirus

Nënpresidentja Ilijana Jotova
Foto: BGNES

Testi i Nënpresidentjes Ilijana Jotova ka rezultuar pozitiv, bëri të ditur zyra e shtypit pranë Presidencës.

Nënpresidentja është në gjendje të mirë, me simptoma të lehta. Janë testuar edhe bashkëpunëtorët e saj më të ngushtë dhe rezultatet e tyre janë negative.

Kreu i Shtetit Rumen Radev ndihet mirë, ai gjithashtu ka bërë test, i cili ka rezultuar negativ.

Kontakti i fundit i Kreut të Shtetit me Nënpresidenten ka qenë më 20 janar.

Janë ndërmarrë masat e domosdoshme për dezinfektimin e vendeve të punës dhe për funksionimin normal të institucionit të Presidentit, transmetoi BTA.

Më shumë nga rubrika

Homazhe para Monumentit të Mjekut në Sofje

Para Monumentit të Mjekut u mbajtën homazhet tradicionale me rastin e përvjetorit të 143-të të çlirimit nga Bullgaria Përfaqësues të institucioneve të ndryshme dhe shumë qytetarë ulën kokën në kujtim të punës humane të mjekëve, infermierëve dhe..

botuar më 21-03-02 2.23.MD

Operatorët turistikë duan ndihmë shtetërore, por industria është e ndarë

Përfaqësues të industrisë së turizmit nga shoqata "E ardhmja për Turizmin" protestuan para Këshillit të Ministrave. Ata po insistojnë për ndihmë shtetërore për shkak të pandemisë, duan një ulje të TVSH-së për turizmin në 5% në 2 vitet e ardhshme..

botuar më 21-03-02 1.14.MD

GERB del përpara BSP-së me 5%

Tre ditë para fillimit të fushatës paraelektorale për Legjislaturën e 45 të Kuvendit Popullor agjencia sociologjike “Alpha Research” publikoi një studim për qëndrimet elektorale të bashkëfinancuar nga agjencia dhe bTV. Koalicioni GERB -..

botuar më 21-03-02 11.54.PD