Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenca dëshiron kontrollimin e shpenzimeve të qeverisë

Foto: arkiv

Presidenti Rumen Radev këmbëngul për kontrollimin e miliarda levave të shpenzuara nga qeveria e Kryeministrit Bojko Borisov në vitet e fundit, përfshirë këtu edhe rastet kur prokurimi publik nuk kryhet fare. Kjo thuhet në pozitën e presidentit Radev, i përhapur në mediat. Ajo u provokua nga raporti i Zyrës Evropiane Kundër Mashtrimit (OLAF), në të cilin thotë se Bullgaria duhet të kthejë 6 milion euro të fondeve evropiane për shkeljet në një prokurim publik për furnizimin e automobilave në Ministrinë e Brendshme.Më shumë nga rubrika

Cvetan Kjullanov

Cilësia e Planit bullgar të Rimëkëmbjes është me rëndësi më të madhe për BE-në

Cilësia e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është më e rëndësishme sesa shpejtësia e pagesave në kuadër të tij, tha kreu i Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari Cvetan Kjullanov. Sipas tij, Komisioni Evropian zakonisht miraton..

botuar më 21-10-18 11.38.PD

17.59% janë të sapo infektuarit me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

1000 janë rastet e reja të Covid-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit, sipas portalit coronavirus.bg. 17.59% janë mostrat pozitive nga 5683 testet e kryera. 86.6 për qind e personave të sapo infektuar janë të pavaksinuar. Numri i pacientëve..

botuar më 21-10-18 9.02.PD

Gati 16% janë testet pozitive për Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

1867 janë rastet e reja të koronavirusit në vendin tonë për 24 orët e fundit, ose 15.81% e 11 811 testeve të kryera. 85.54% e të infektuarve janë të pavaksinuar, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit në mesnatë. Më shumë janë rastet në Sofje..

botuar më 21-10-17 10.27.PD