Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria nuk mund të zhvillojë Korridorin №8 asgjëkund

Foto: arkiv

Bullgaria nuk është e kënaqur me faktin që iu desh të thotë "jo" për fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE, tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva për programin "Kundërintervistë" drejtuar nga Asen Genov.

Ajo theksoi se problemet burojnë nga moszbatimi i Marrëveshjes së Miqësisë dhe Fqinjësisë së Mirë dhe vazhdimi i gjuhës së urrejtjes. “30 vjet pas ndryshimeve, ata po edukojnë brez pas brezi në urrejtjen ndaj Bullgarisë”, theksoi Zaharieva. I pyetur pse Bullgaria nuk po zhvillon infrastrukturën përgjatë Korridorit №8, i cili duhet të lidhë vendet tona, Ministri i Jashtëm theksoi: “Linja hekurudhore është sjellë në kufi, nuk mund të përfundojë diçka që nuk përfundon në asgjë”, njoftoi BGNES .


Më shumë nga rubrika

Ndodhi kjo që pritej – GERB ktheu mandatin, është radha e befasive

Forca politike e zgjedhur me më shumë vota në Legjislaturën e 45-të të Kuvendit Popullor nuk do të realizojë mandatin e dorëzuar nga kreu i shtetit të martën, më 20 prill, për të formuar qeveri. Megjithëse ishin gati herët me përbërjen e Këshillit..

botuar më 21-04-23 3.48.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Joe Biden u bëri thirrje Serbisë dhe Kosovës për njohje të ndërsjellë Presidenti amerikan Joe Biden i bëri thirrje qeverisë së Kosovës të vazhdojë dialogun për të normalizuar marrëdhëniet me Serbinë fqinje. Në një letër drejtuar..

botuar më 21-04-23 2.23.MD
Rumen Radev

Presidenti nuk po ngutet të dorëzojë mandatin e dytë për formimin e qeverisë

Në ditët në vijim do të njoftoj kur do t"i dorëzoj mandat grupit të dytë më të madh parlamentar për të formuar qeveri, tha Presidenti Rumen Radev pasi GERB-SDS ktheu mandatin e parë. “Shpresoj që koha e dhënë do të investohet në dialog dhe në..

botuar më 21-04-23 12.49.MD