Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një sajt paraqet ndihmën e siguruar nga BE për rindërtimin e Shqipërinë pas tërmetit

Foto: MPJ-ja e Bullgarisë

Një Delegacioni i BE-së në Shqipëri krijoi një uebfaqe të veçantë që paraqet ndihmën e ofruar nga BE dhe shtetet anëtare në projektet e rindërtimit të vendit.

Në të mund të gjendet edhe informacioni mbi ndihmën financiare, humanitare dhe teknike të siguruar nga Bullgaria:

https://euprojects.al/earthquake-recovery?fbclid=IwAR1hL7rTzOdPBvpcGt7aZvCBQFl2rAHbFCrKnDdbRI-RpdurA49M8BORGFg

Më 17 shkurt 2021 u mbush një vit nga Konferenca Ndërkombëtare e Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”, organizuar nga BE në Bruksel në mbështetje të Shqipërisë. Më 26 nëntor 2019, një tërmet me madhësi 6.4 të shkallës Rihter vrau 51 persona, më shumë se 900 u plagosën, 17 000 u zhvendosën përkohësisht për shkak të shkatërrimit të plotë ose të pjesshëm të shtëpive të tyre, u shkaktuan dëme materiale prej më shumë se 1 miliard euro. Si rezultat i Konferencës së Donatorëve të organizuar nga BE, u njoftua një total prej 1.15 miliardë euro për rindërtimin e vendit, nga të cilat 295.73 milion euro ishin grante dhe 853 milion euro kredi.

Republika e Bullgarisë ishte ndër vendet e para që iu përgjigjën thirrjes për ndihmë dhe me një vendim të Këshillit të Ministrave të 28 Nëntorit 2019 vendi ynë siguroi ndihmë humanitare nga 200 000 /rreth 100 000 euro/ leva për Republikën e Shqipërisë. Kryqi i Kuq Bullgar dhe Mbrojtja Civile dërguan katër kamionë me ndihmë humanitare (çadra, batanije, jastëkë, materiale higjienike).

Ambasada e Bullgarisë në Shqipëri ndihmoi punën e dy ekipeve prej 20 specialistësh bullgarë që operuan në rrethet e Durrësit dhe Tiranës për të ndihmuar ekspertët vendas në inspektimin dhe vlerësimin e dëmeve nga tërmeti. Në Konferencën e Donatorëve në Bruksel, vendi ynë siguroi një shtesë prej 200 000 levash /rreth 100 000 euro/ ndihmë humanitare për Republikën e Shqipërisë. Bullgaria gjithashtu siguroi ndihmë financiare dhe teknike për Shqipërinë në tërmete të tjera të mëdha që shkaktuan dëme materiale në 2019.

Informacioni është i Ministrisë së Jashtme Bullgare.


Më shumë nga rubrika

Shpallën 30 tetorin festë profesionale të ndërmjetësve të pasurive të paluajtshme

Me vendim të qeverisë bullgare data 30 tetor shpallet për festë profesionale të ndërmjetësve të pasurive të paluajtshme. Festa profesionale e agjentëve dhe ndërmjetësve të pronave të paluajtshme do të organizohet për vit më 30 tetor përmes..

botuar më 21-03-07 5.25.PD

Instaluan për herë të parë një transmetues satelitor mbi pelikanin kaçurrel

Në fund të muajit shkurt një ekip i Shoqërisë Bullgare për Mbrojtjen e Zogjve vendosi për herë të parë me sukses një transmetues satelitor mbi pelikanin kaçurrel në rajonin e liqenit Atanasovsko rreth qytetit Burgas. Transmetuesi peshon 33 gramë..

botuar më 21-03-06 9.15.PD

Një matematikan 17 vjeçar fitoi pjesëmarrje në një shkollë prestigjioze kërkimore në Shtetet e Bashkuara

Angjell Rajçev, nxënës në Shkollën e Mesme “Bojan Penev” në kryeqytet mbrojti teoremën e tij, me të cilën qe zgjedhur nga Instituti i Matematikës dhe Informatikës pranë Akademisë Bullgare të Shkencave për të marrë pjesë në shkollën prestigjioze..

botuar më 21-03-06 8.15.PD