Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Përsëri 14% raste pozitive të Covid-19 në Bullgari

Foto: BGNES

Pasi disa ditë përqindja e të sapo infektuarve me koronavirus në Bullgari mbetej 10%, sot për ditën e dytë përqindja e mostrave pozitive është afërsisht 14%. Ditën e fundit rastet e reja janë 1800 nga 13 026 testet e bëra. Më shumë të infektuar ka përsëri në kryeqytet - 496, pasuar nga Plovdivi - 181, dhe Burgasi - 154.

4037 persona u shtruan në spital, 349 prej tyre janë në njësitë e kujdesit intensiv.

45 persona me infeksionin e koronavirusit kanë vdekur në 24 orët e fundit. 471 janë regjistruar si të kuruar.

Gjatë 24 orëve të kaluara janë injektuar 17 163 doza vaksine, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 148 226. Me një dozë të dytë të vaksinës janë injektuar 29 677 njerëz. Shumica e qytetarëve të vaksinuar dyfish janë në Sofje, Plovdiv dhe Varna. Ka 352 pika vaksinimi në vend.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 408

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar..

botuar më 21-04-19 7.35.MD

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të akullthyesve kilian..

botuar më 21-04-19 6.57.MD

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

botuar më 21-04-19 5.14.MD