Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BSP nguli këmbë për bisedime për furnizimin e vaksinës ruse “Sputnik V”

Foto: EPA/BGNES

Partia Socialiste Bullgare (BSP) ngul këmbë që Këshilli i Ministrave të fillojë bisedime dypalëshe për furnizimin e vaksinës ruse “Sputnik V”. Këtë e bëri në Parlament liderja e partisë Kornelija Ninova, transmetoi reporterja jonë Violeta Ashikova.

E majta insiston që kërkesa e saj të shqyrtohet që javën tjetër para se të mbarojë punë Parlamenti. Në rast të kundërt BSP do të kërkojë mbledhje të jashtëzakonshme mbi këtë çështje.

Sipas Ninovës, me fillimin e vaksinimit masiv në vend, qeveria ka "braktisur planin kombëtar të vaksinimit", duke lëshuar lirisht vaksinat e AstraZeneca, gjë që ka shkaktuar radhë të gjata prej njerëzish që dëshirojnë të vaksinohen dhe kaos në sistem.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 401

Bullgaria është ndër vendet që kanë arritur marrëveshje për Covid - pasaportat Bullgaria është ndër 13 vendet - anëtare të BE-së, që arritën marrëveshje mbi 7 kritere, të cilat do të jenë të domosdoshme për aplikimin e certifikatave për të..

botuar më 21-04-12 6.00.MD

Në qoftë se nuk ka interes për vaksinën AstraZeneca, ajo do të tërhiqet nga tregu

Këshillat e ekspertëve në vend – prej imunologësh, virologësh, kardiologësh dhe specialistësh të tjerë, do të shprehin qëndrimin e tyre urgjent për vaksinimin me preparatin e AstraZeneca kundër Covid-19. Kjo u shpreh në një konferencë të..

botuar më 21-04-12 5.12.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD