Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

1079 të infektuar me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Foto: EPA/BGNES

Brena 24 orëve të fundit janë regjistruar 1 079 raste të reja të koronavirusit nga 8476 teste të kryera, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacionit. Gati 13% e mostrave janë pozitive. Numri më i lartë i njerëzve të infektuar është në Sofje - 322, në Burgas - 148 dhe në Plovdiv - 70. 1643 njerëz janë kuruar, 39 njerëz kanë vdekur dhe 4674 pacientë janë në spital - 380 prej tyre në njësitë e kujdesit intensiv. Rastet aktive janë 31 402. Dje u vendosën 5 321 doza vaksinash, duke e çuar numrin e të vaksinuarve në gjithsej 209 760.

Që nga fillimi i epidemisë Covid-19 246 706 njerëz janë infektuar dhe 10 167 njerëz kanë vdekur.


Më shumë nga rubrika

Covid-19 në Bullgari: Dita e 411

Zgjatje me 1 muaj të gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, rekomandojnë autoritetet shëndetësore Bullgaria po del nga vala e tretë e epidemisë nga koronavirusi, shpalli në brifingun e rregullt të autoriteteve shëndetësore ministri i..

botuar më 21-04-22 7.57.MD
Ministri në dorëheqje Angellov

Kostadin Angellov: Rekord i ri i vaksinave të vendosura në ditë

Vendi ynë ka regjistruar një rekord të ri të vaksinave të bëra në ditë. Këtë e bëri ti ditur në profilin e vet në Facebook Ministri i Shëndetësisë në dorëheqje Kostadin Angellov. Deri në orën 18:30 (kohë bullgare) janë vaksinuar 21 306 veta...

botuar më 21-04-22 7.33.MD
Desisllava Atanasova

GERB i drejtohet Gjykatës për shkak të moratoriumit të miratuar nga Parlamenti

Kryetarja e grupit parlamentar të GERB-it Desisllava Atanasova shpalli se do të kërkojnë nga Gjykata Kushtetuese një vendim interpretues mbi moratoriumin, të cilin Kuvendi Popullor miratoi sot. Partia do t'i kërkojë gjithashtu Gjykatës të shpallë..

botuar më 21-04-22 7.04.MD