Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria kërkon udhëtim të lirë dhe kufij të hapur për shpëtimin e turizmit

Ministrja Marijana Nikollova
Foto: BGNES

Ne mbështesim krijimin e "korridoreve të shpejta të gjelbra" për të vaksinuarit dhe njerëzit që tashmë janë shëruar nga Covid-19. Në të njëjtën kohë nuk duhet të kufizohen edhe udhëtimet e evropianëve të tjerë. Kjo duhet të çojë në një ringjallje të ekosistemit turistik dhe të lëvizshmërisë ndërkombëtare, tha Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Turizmit Marijana Nikollova në një video konferencë të ministrave të turizmit në BE.

Nikollova vuri në dukje përvojën bullgare në pandeminë për zhvillimin e turizmit të brendshëm, turizmin SPA, turizmin mjekësor dhe atë balnear, për orientimin drejt mënyrave më të sigurta të transportit dhe zhvillimin e vendpushimeve më të vogla, njoftoi BTA.

Më shumë nga rubrika

Ekspozitë virtuale prezanton mundësitë për pushim në Bullgari

Në mjedis të sigurt, me përmbajtje të pasur dhe pa kufizime të hapësirës fizike fillon edicioni i dytë virtual i Bursës Ndërkombëtare Turistike HOLIDAY&SPA EXPO.Ajo do të jetë në dispozicion të vizitorëve nga kudo në botë gjatë gjithë kohës ,..

botuar më 21-04-22 6.35.PD
Marijana Nikollova

Mbeten çadrat dhe shezlongjet falas në plazh

Praktika për çadrat dhe shezlongjet falas nga viti i kaluar është e mirë dhe funksionon dhe do të zbatohet edhe këtë vit. Kjo u deklarua nga Zëvendëskryeministrja në dorëheqje Marijana Nikollova për bTV. Biznesi i detit tashmë po përgatitet për..

botuar më 21-04-15 12.18.MD

Turizmi u bëri thirrje pushtetarëve për masa të qarta për shpëtimin e sektorit

Dhoma e Turizmit në Varna i bëri thirrje qeverisë të marrë masa urgjente për të shpëtuar sektorin e turizmit në prag të festave të Pashkëve. Sipas kryetarit të dhomës, Ilin Dimitrov, rreth 30 000 njerëz nga menaxhimi i turizmit duhet të vaksinohen..

botuar më 21-04-12 3.32.MD