Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tashmë dihen numrat e partive në fletëvotimin zgjedhor

Foto: arkiv

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve u hoq shorti për numrat e partive dhe të koalicioneve, me të cila ato do të shkruhen në fletëvotim.

Ja numrat e atyre kryesore, sipas prognozave të sociologëve:

GERB do të jetë me Nr. 28, “Partia Socialiste Bullgare /BSP/ për Bullgarinë” me Nr. 4, Lëvizja për të Drejtat e Njeriut /DPS/ - me Nr. 9, partia “Ka një popull të tillë” – me Nr. 29, “Bullgaria Demokratike” – me Nr. 11, koalicioni “Ngrihu. Kriminelët Jashtë” – me Nr. 18, VMRO – me Nr. 1.


Më shumë nga rubrika

Një fushatë do t’u sqarojë fëmijëve sesi ndikon shpyllëzimi mbi ndryshimin e klimës

Fushata e parë për nga lloji i vet arsimore “Pylli dhe ndryshimet klimatike” me pjesëmarrjen e ekspertëve në pedagogjinë pyjore do të zhvillohet në territorin e Ndërmarrjes së Pyjeve Shtetërore Jugperëndimore. Ekspertët e pyjeve i njohin fëmijët me..

botuar më 21-04-18 8.15.PD

Sofja do të ketë një park të dytë arkeologjik deri në fund të verës

Terreni, në afërsi me qendrën e qytetit ( një pjesë nga rajoni “Llozenec”) ishte shpëtuar nga synimet investuese për ndërtim pas vitit 2001, kur studimet arkeologjike u rivendosën nga arkeologët Konstantin Shallganov dhe Mario Ivanov nga Muzeu..

botuar më 21-04-18 7.10.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 405

Sot hapën dyer qendrat e mëdha tregtare dhe kazinotë Që nga 16 prilli lejohen vizitat në sallat e lojërave të fatit dhe kazinotë, por me përdorim të maksimum 50% prej kapacitetit të tyre. Hiqen edhe kufizimet për punë të objekteve që..

botuar më 21-04-16 5.47.MD