Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria përshëndeti bullgarët në botë me “Misterin e Zërave Bullgarë”

Foto: BGNES

Instituti Kulturor Shtetëror pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë përshëndeti bullgarët jashtë shtetit me rastin e 3 marsit – festa kombëtare e Bullgarisë, me një koncert virtual me tri interpretime të korit bullgar me famë botërore “Misteri i Zërave Bullgarë”.

Dy prej interpretimeve janë xhiruar gjatë një koncerti acappella të korit në nëntor 2020 në Sofje, ndërsa i treti - në Cyrih, Zvicër, gjatë turneut të tyre vjeshtor në vitin 2019.


Më shumë nga rubrika

Pavell Minev: “Kultura bullgare është forca e popullit tonë”

“ Paganini i ardhshëm është bullgar!” bëri të ditur disa kohë më parë revista italiane Grazia në lidhje me debutimin e fëmijës-çudi 6 vjeç Pavell Minev. Ai ka lindur në qytetin Pleven  dhe mësimet e veta të para i merr nga nëna e tij Jova..

botuar më 21-04-11 7.40.PD

Grupi Trigaida prezanton online albumin e tij me muzikë folklorike dhe elektronike

Sot në orën 20.00, kohë bullgare, grupi Trigaida prezanton në internet përmes faqes së tij në Facebook albumin e tyre të parë "Elate" /Ejani/ me muzikë folklorike dhe elektronike bullgare. Asja Pinçeva nga "Zërat Kozmikë të Bullgarisë" ,..

botuar më 21-04-08 6.05.PD

Denitsa Laffchieva – një nënë moderne, pedagoge dhe muzikante profesionale

Karriera e suksesshme dhe amësia e lumtur - për shumë njerëz ky kombinim duket i pamundur, por gjithsesi shumë gra ia dalin, pavarësisht sakrificave të vazhdueshme dhe luftës së pabarabartë me kohën dhe ndërgjegjen e tyre. E përmbushur me dashurinë më të..

botuar më 21-04-01 6.15.PD