Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Covid-19 u bë shkak për pezullimin e pjesëmarrjes së Maria Micovës në turneun e badmintonit në Bazel

Maria Micova
Foto: arkiv personal

Lojtarja bullgare e badmintonit Maria Micova është pezulluar nga pjesëmarrja në turneun e madh në Bazel, Zvicër, me një fond çmimi prej 130 mijë dollarësh.

Arsyeja është se ajo ka qenë në kontakt me një anëtar të ekipit bullgar, i cili doli pozitiv për koronavirus, njoftoi Federata Botërore e Badmintonit (BWF), cituar nga BNR - "Horizont".

Micova është në karantinë në hotelin zyrtar të turneut. Bullgaria do të përfaqësohet në turne nga Gabriella dhe Stefani Stoevi dhe nga Linda Zetchiri.


Më shumë nga rubrika

42 sportistë do të mbrojnë nderin e Bullgarisë në Lojërat Olimpike

Atletë elitarë nga e gjithë bota sot do të valëvitin flamujt kombëtar të atdheut të tyre, që të tregojnë epërsinë e frymës olimpike. Pavarësisht se është e shtyrë me një vit, për shkak të pandemisë nga koronavirusi, “Tokio 2020” do të ketë jetën e..

botuar më 21-07-23 11.12.PD

Ndeshjet e para të bullgarëve në Ligën Evropiane të Konferencave

Në Sofje, CSKA përfundoi me rezultat 0:0 në ndeshjen me skuadrën e Letonisë "Liepaja" në një ndeshje të raundit të dytë kualifikues të turneut evropian "Liga e Konferencave". Pas ndeshjes, mbështetësit e pakënaqur të CSKA sulmuan menaxherin Stojço..

botuar më 21-07-23 10.49.PD

Polina Trifonova u bë bullgarja e tretë, e cila do të garojë në pingpong në Lojërat Olimpike

Polina Trifonova gjithmonë do të dëgjojë shpërthimet nga bombat që bien mbi aeroportin në Donetsk. Në ditën fatkeqe 26 maj 2014 ajo mori disa vendime - të largohet nga qyteti ukrainas, ku kaloi 13 vjet prej jetës së saj, të kthehet në atdhe dhe..

botuar më 21-07-23 7.15.PD