Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

1154 janë rastet e reja të Covid-19

Foto: arkiv

Numri i të shtruarve në spital po rritet

1154 janë rastet e reja të Covid-19, sipas Portalit Kombëtar të Informacionit. Me 6182 teste të kryera për 24 orët e fundit kjo është 18.7 për qind. Numri më i lartë i testeve pozitive është në Sofje - 380, pasuar nga rrethet e qyteteve Burgas - 190 dhe Plovdiv - 77.

Rastet aktive u rritën në 33 770. Në spital u shtruan 5093 pacientë. 425 janë në njësitë e kujdesit intensiv. Në 24 orët e fundit, 589 njerëz u shëruan, dhe me ta numri i të shëruarve u bë 209 000 veta. 22 pacientë kanë vdekur. Numri i përgjithshëm i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë është 10 413.

4397 njerëz u imunizuan. Njerëzit e vaksinuar tashmë po i afrohen numrit të rasteve pozitive deri më tani dhe është 248 169. Tashmë 41 837 marrën dozën e dytë të vaksinës.


Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov: GERB do të shpallë kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të Bullgarisë

Partia GERB shpalli kandidaturën e Daniell Mitovit për kryeministër të vendit. Këtë e bëri të ditur Kryeministri Bojko Borisov. Më herët sot informacioni i njëjtë u njoftua nga botimi elektronik i gazetës “24 çasa” dhe media të tjera, duke cituar..

rinovuar më 21-04-14 7.53.MD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 403

Bullgaria pret që të arrijë imunitet kolektiv deri në qershor Deri në qershor do të mbërrijnë sasi të mjaftueshme të vaksinave të ARN dhe ne do të jemi në gjendje të krijojmë imunitet kolektiv. Këtë e tha para BNT prof...

botuar më 21-04-14 5.59.MD

Përfundoi me sukses ekspedita e 29 antarktike bullgare

Antarktikët e ekspeditës së 29 bullgare janë larguar sot nga rajoni i Antarktikut pas një vonimi prej rreth një muaji dhe tashmë janë në Kili. Me një avion ushtarak të Uruguait antarktikët tanë kanë mbërritur në qytetin më jugor të Kilit Punta..

botuar më 21-04-14 5.25.MD