Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Monumenti i Lirisë – simboli i cili bashkon të gjithë bullgarët

Foto: BGNES

Shipka ose Monumenti i Lirisë - një nga monumentet më emblematike bullgare, i cili është kthyer në simbol të pavarësisë dhe të identitetit tonë kombëtar, me krenari ngrihet në 1326 metra në zemër të malit Stara Pllanina.

Në fillim të muajit gusht 1877 këtu zhvillohen beteja dramatike për ecurinë e Luftës Ruso-Turke. Pikërisht mbrojtja e Qafës së Shikës i jep kthesë luftës  dhe i sjellë popullit bullgar lirinë kaq të përvuajtur pas një zgjedhe osmane 5 shekullore. Vite pas Çlirimit, në këtë vend të shenjtë për bullgarët, me një ceremoni festive është inauguruar Monumenti i Lirisë.

Sot, mbase nuk ka bullgar, i cili të mos ketë ngjitur 890 shkallët e tij të paktën njëherë në jetë. Çdo vit më 3 Mars, Dita e Çlirimit të Bullgarisë, përpara monumentit zhvillohet një miting solemn me rastin e festës kombëtare. Dhe pavarësisht se sivjet, për shkak të shpërndarjes së koronavirusit, për herë të parë ceremonia e përkujtimit u anulua, mijëra bullgarë nga e gjithë Bullgaria, të  zbukuruar me flamurin trengjyrësh, kurse disa madje të veshur në petka popullore, u mblodhën përpara monumentit, për të nderuar ata që vdiqën për lirinë e atdheut.  

Akoma për monumentin dhe për emblemën tjetër të vendosur këtu pranë, në kohën e Bullgarisë socialiste, mund të lexoni në materialin “Majat Shipka dhe Buzlluxha të cilat pa tjetër duhet të vizitohen” nga koleksioni i Radio Bullgarisë.  

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Tavolina e bullgarit në pritje të ringjalljes së besimit

Dhe derisa për botën katolike Krishti u Ringjall, të krishterët ortodoks janë vetëm në mes të Kreshmëve të Mëdha, të cilët vazhdojnë deri më 2 maj sivjet. Refuzimi i ushqimit dhe abstenimi nga produkte të caktuara është një pjesë nga historia dhe..

botuar më 21-04-11 6.35.PD

Muzeu i cili ruan "pasionet" e revolucionarëve bullgarë

A mundet që një burg të mbajë frymën e shpresës, çmimin për lirinë e të tjerëve dhe historinë, e cila është një pjesë prej nesh? Përgjigja është kategorikisht “Po”, kur flasim për Burgun-muze në qytetin Veliko Tërnovo. Ai është i vetmi burg..

botuar më 21-04-10 6.50.PD

Dolmenët – “shtëpitë e dragonjve” në malin Sakar

Dolmenët janë struktura të lashta megalitike të ndërtuara nga disa pllaka guri vertikale dhe horizontale. Ato kanë të bëjnë me besimet fetare të njerëzve të parë. Sipas studiuesve, në Bullgari përqendrimi më i lartë i strukturave të tilla është në malet..

botuar më 21-04-03 2.05.MD